Uzayda İlk Arkeolojik Deney Gerçekleştiriliyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bu hafta, Dünya’da (ya da Güneş sisteminde) bir ilk gerçekleştirildi ve arkeolojik proje başlatıldı.

C: NASA

Flinders Üniversitesi’nden arkeologlar Alice Gorman ve Chapman Üniversitesi’nden Justin Walsh tarafından yönetilen Uluslararası Uzay İstasyonu Arkeoloji Projesi (ISSAP), bir uzay habitatının ilk arkeolojik çalışması olma özelliğini taşıyor.

Doçent Walsh, “İnsanların uzayda birlikte yaşadıkları nesnelerle nasıl bir ilişki kurduğunu anlamaya çalışan ilk kişi biziz.” diyor.

“Aktif bir uzay alanına arkeolojik bakış açıları getirerek, insanların davranışlarını tamamen yeni bir çevreye nasıl uyarladığını gösteren ilk ekip olduk.”

(İlgili: Uzay Boşluğunda Arkeoloji Yapılabilir mi?)

Takımın ilk projesi, Örnekleme Dörtgen Birleşimleri Araştırma Deneyi veya SQuARE, bir arkeolojik alanı örneklemek için en temel tekniği uzay için yaratıcı bir şekilde hayal eden bir deneyle başladı: test çukuru.

Dünya’da çalışan arkeologlar, bir alanı anlamak ve daha fazla çalışma için strateji belirlemek adına bir metrekarelik kareler kazarken, ISSAP ekibi Uluslararası Uzay İstasyonunun bir metrelik alanlarını tanımlamak için yapışkan bant kullanacak ve ardından alanların nasıl kullanıldığını incelemek için günlük fotoğraflar kullanacak.

Doçent Gorman, “Bir arkeolojik alanın tarihindeki farklı anları temsil eden yeni toprak katmanlarını ortaya çıkarmak için onları kazmak yerine, nasıl kullanıldıklarını ve zaman içinde nasıl değiştiklerini belirlemek için her gün fotoğraflarını çekeceğiz.” diyor.

NASA astronotu Kayla Barron tarafından Cuma öğleden sonra GMT’de (ISS’nin saat dilimi) kurulan kareler, Meydanlar, mutfak masası, iş istasyonu, EXPRESS rafları ve tuvaletin karşısındaki duvar da dahil olmak üzere iş ve eğlenceyi temsil eden birkaç yere yerleştirildi.

Deneyin bir parçası olarak, ISS ekibi de, belgelemenin ilginç olacağı değerlendirmelerine dayanarak, çalışma için ek bir yer seçti ve son kare ABD laboratuvar modülü Destiny’deki raflardan birine yerleştirildi.

Günlük çekimler sürüyor ve 60 gün boyunca devam edecek.


Flinders University. 18 Ocak 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login