Urartu Kalesinin 55 Yıllık Bekçisi Mehmet Kuşman İşi Bırakıyor

Van’ın Gürpınar İlçesi’ndeki Çavuştepe Kalesi’nde bekçilik yaparken Urartuca öğrenen 77 yaşındaki Mehmet Kuşman, 43 yılı kadrolu 55 yıldır sürdürdüğü görevini bırakıyor.

Emekli olduktan sonra 12 yıldan beri hiçbir ücret almadan gönüllü olarak bekçilik yaptığını belirten Kuşman, turistlerin artık yeterince kaleye ilgi göstermediğini, Urartuca yazdığı tablet ve kolyeleri satamadığını, ayrıca tek istediğinin Urartuca’nın gelecek nesillere aktarılması olduğunu söylüyor.

Doğduğu Çavuştepe Köyü’nde 55 yıl önce Çavuştepe Kalesi’nde yapılan kazılarda bekçi olarak işe giren Mehmet Kuşman, kendi çabalarıyla Urartuca dilini yazıp, konuşmayı başardı. Çavuştepe’ye gelen turistlere rehberlik yapan ortaokul mezunu Mehmet Kuşman, dünyada Urartuca bilen az sayıda kişiden biri. Kendi ilgisi ve araştırmalarıyla Urartuca yazmayı ve okumayı öğrenen Mehmet Kuşman, daha sonra birçok konferansa ve toplantıya katıldı.Bugüne kadar sayısız Urartuca yazılı isimlik, kolye, bilezik, Urartu alfabesi, Urartu tanrılarının figürlerinin bulunduğu levhaları el becerisiyle yaptı. 12 yıl önce emekliye ayrıldığı halde kalede gönüllü bekçilik yapmaya devam eden Kuşman, taşlara işlediği eserlerini turistlere satmaya devam etti.

Bekçiliği de bırakıyor

Turist sayısının azalması ile birlikte yaptıklarını artık satamadığını belirten Kuşman, Van’ı tanıtmak için birçok ülkeye gittiğini söyledi. Kuşman, önceleri birçok ülkeden turistin Çavuştepe’ye ilgi gösterdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Eskiden en çok Alman, Fransız ve Japon turistler geliyordu. Yabancıların hepsi ilgi gösteriyordu, parası olan taşları alıyordu. İtalyan, Hollandalı, Belçikalılar, Avrupalı, Amerikalı, Avusturalyalı, dünyanın her yanından insanlar geliyordu buraya. Şimdi bir tane bile turist yok. Bazen tek tük gruplar Kars’daki Ani Harabeleri’ne, oradan Erzurum’a, Erzurum’dan Kapadokya’ya geliyor ve bitiyor. Van’a neredeyse hiç gelmiyorlar. Turistler azaldı, Türk grupları vardı artık onlar da gelmiyor. Ben de gönüllüyüm tabii. Artık burada 3-5 kuruş para kazanmam gerekiyor ama o da yok. Çocuklarım büyüdü ve ben de mecburen bu yıl bırakıyorum.”

Urartu dili yok olmasın

Kendi çabalarıyla öğrendiği Urartuca dilinin gelecek nesillere de aktarılmasını isteyen Kuşman, artık yaşlandığını ve her gün gelip gitmekte sıkıntı çektiğini belirterek şöyle dedi:

“Yaşlandım bu yıl bırakıyorum. Birazcık da bıktım açıkçası, 55 yıldır aynı tepede, elektriği, suyu, lavabosu olmayan bir yerde çalışmak hiç kolay değil. Her gün kilometrelerce yürüyorum, Otostop çek, tepeye çık, hiç de kolay değil. Bu taşları 25 yıldır yapıyorum. Yaptığım taşları alan da yok. Taşları toptan birine satacağım ve bırakacağım bu işi. Tek istediğim Urartu dilinin yok olmaması, gelecek nesiller için de bilinmesi ve öğretilmesi.”

Mehmet Kuşman, ”Gözlerimi kapattığım zaman bile Urartuları görüyorum” diyor.

60 Liraya Çalışan İşçi Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Etti

Kaçak Kazıyla Bulduğu Bizans Kilisesine Gönüllü Bekçi Oldu

Unutulmuş İmparatorluklardan Seslendirilmiş 7 Dil – Part II


T24

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login