Ur Kraliyet Oyunu Yeniden Canlandırıldı

Geçmişi MÖ 3.000 yılına kadar uzanan Ur Kraliyet Oyunu, Yakın Doğu’nun neredeyse tamamında oynanıyordu.

Geçmişi MÖ 3.000 yıllarına kadar uzanan Ur Kraliyet Oyunu. C: British Museum

Oyun, dört yüzlü zar atılan ve yedi parçasını çeşitli karelerden geçiren iki oyuncu arasındaki bir yarış şeklindeydi. Amaç, her bir parçayı son noktaya taşımaktı. Eğer bir oyuncunun parçası, rakibinin üzerine gelirse ikinci parça en başa geri gönderilirdi.

Binlerce yıllık kullanımdan sonra, Ur oyunu gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Oyun kuralları ile birlikte tarih sahnesinden silinmişti, ta ki Leonard Wooley 1922’de Ur Kraliyet Mezarları’nda kazı yapana ve bir oyun tahtası bulana kadar.

(Tarihteki En Önemli 10 Masa Oyunu)

Takip eden yıllarda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yeni oyun tahtaları ortaya çıkarıldı ve 1980’lerde Dr. Irving Finkel oyun kurallarını tercüme etti.

Ur oyunu, antik tarihin nadir bir parçasıydı. Bu oyunun tarihini keşfetmek, atalarımızın boş zamanları dâhil olmak üzere, oyun alışkanlıklarına kadar hayatlarını izlememize izin veriyor.

Bir üniversite, bu gizemli eski oyunu yeniden canlandırmak için çalışıyor. Raparin Üniversitesi’nde İngilizce öğretim görevlisi ve arkeolog Ashley Barlow tarafından yönetilen Ur Oyun Projesi’yle oyun tekrar hayata döndürülüyor.

Barlow, öğrencileri oynamak konusunda eğittikten sonra onları çarşı boyunca çay evlerine yönlendirip yerel halka oyunu öğretmek istediklerini söylüyor.

Ur Projesi Oyunu, Raparin Üniversitesi’nin birçok girişiminden sadece bir tanesi. Üniversite ayrıca Irak’ta en tanınmış İngilizce programlarından birini sunuyor.

Raparin Üniversitesi Dil ve Gelişim Merkezi Direktörü Salah Khoshnaw, “Üniversite her zaman akademi, topluluk ve daha geniş bir dünyayla ilişki kurmanın yollarını arıyor.” diyor.

Ur oyununun projesi Raparin’in topluluğu için önemli. Öğrenciler kültürel miraslarını öğrenirken, tasarım, pazarlama ve iş alanlarında pratik deneyim kazanacaklar.

Daha da ileriye giden Barlow, oyunu Kuzey’deki Kürt bölgesine ve Güney Irak’a yaymak istediğini söylüyor. Ayrıca kendisi insanları bir araya getiren ulusal bir turnuva yapmaktan gurur duyacaklarını belirtiyor.

“Buradaki fikir, trajedi ve kincilik etrafında dönen bir kimlik inşa etmek yerine, sanat eserleri ve yerel üretim ürünler üzerinde görülen tarih üzerinden ile iyi bir kimlik inşa etmek.”


James Aird. 31 Ağustos 2018.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login