Tunç Çağı Madencilerine Önceden Hazırlanmış Yemek Geliyordu

Tunç Çağı’nda Doğu Alpler’deki maden sahalarında çalışan insanlar, gün içinde kendilerine teslim edilen ekmek bazlı yemekleri pişiriyordu.

Doğu Alplerde bulunan bir tahıl tanesi olan kömürleşmiş darı kalıntıları. C: Heiss ve diğerleri, 2021, PLOS ONE

Avusturya Bilimler Akademisi’nden Andreas Heiss ve meslektaşları, Doğu Alpler’deki Geç Tunç Çağı’nda MÖ 1100 ile 900 yılları arasında aktif olan bir bakır madeninin yer aldığı Prigglitz-Gasteil’den elde edilen rafine tahıllar ve ince öğütülmüş tahıllar da dahil olmak üzere pişmiş yemek kalıntılarını inceledi.

Bu tür tahıllı yiyecekleri yenilebilir hale getirmek, tahılları kabuklarından ayırmak ve daha sonra pişirmek de dahil olmak üzere, belirli bir hazırlık gerekir. Ancak ekip madende bu tür bir işlemin yapıldığına dair bir iz bulamadı. Ayrıca yakınlarda hasat yapıldığına dair kanıt da yoktu. Bu da yiyeceklerin başka yerlerden gelmiş olabileceğini düşündürüyor.

(Danimarka’da Çok İyi Korunmuş Bir Tunç Çağı Kılıcı Bulundu)

Heiss, “Sürecin ilk aşamalarının tamamı eksikti. Bu durum genellikle insanların kendilerinin üretmediği, ancak önceden işlenmiş olan şeyleri aldıkları bir tüketici alışkanlığı için iyi bir göstergedir.” diyor.

Araştırmacılar, süt gibi ıslak malzemeler günümüze kadar iyi korunmadığı için madencilere hangi yemeklerin servis edildiğini tam olarak söyleyemiyor. Ancak büyük ihtimalle yemekler ekmek bazlıydı. Önceki araştırmalar, bu madencilere domuz eti getirildiğini gösterdi. Yeni bulgularla bitki bazlı yiyeceklerin de diyetlerinin önemli bir parçası olduğunu gösteriyor.

Londra Arkeoloji Müzesi’nden Lara González Carretero, bu durumun şaşırtıcı olmadığını söylüyor. “Bu çok zaman alıcı olurdu ve böyle bir çalışma ortamında kendi yemeklerini pişirebilmeleri için net lojistik sorunlar olurdu.”


New Scientist. 3 Nisan 2021.

Makale: Heiss, A. G., Jakobitsch, T., Wiesinger, S., & Trebsche, P. (2021). Dig out, Dig in! Plant-based diet at the Late Bronze Age copper production site of Prigglitz-Gasteil (Lower Austria) and the relevance of processed foodstuffs for the supply of Alpine Bronze Age miners. Plos one, 16(3), e0248287.

Marmara Üniversitesi Eczacılık bölümü öğrencisi, arkeolojiye küçük yaşlardan beri ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login