Troya’nın Tanıtımında Brad Pitt Yer Alabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Troya’nın uluslararası tanıtımı konusunda yapılacak çalışmada ABD’li ünlü aktör Brat Pitt’in de yer alması konusunda çalışmalar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 2018 yılını Troya Yılı ilan etmesiyle birlikte, Hisarlık Tepesi’nde Homeros’un izleri aranıyor ve gelecek yıl açılacak müze için hazırlıklar hızla devam ediyor.

Belek Turizm Merkezi’nde ulusal medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, toplantının soru cevap bölümünde, bir gazetecinin “Troya yılını biraz açabilir misiniz, ne tür etkinlikler, ne planlanıyor?” sorusu üzerine, Troya’nın muazzam bir hazine olduğunu, bu yıl önemli bir tanıtım atağı olacağını bildirdi.

(Truva’daki 800 Yıllık Kadının Kaburgasında Kireçlenmiş Apseler Bulundu)

Troya’yı sadece Türkiye’de değil, dünyada tanıtmak perspektifiyle çalışmalar yapılacağına değinen Kurtulmuş, bu çerçevede Devlet Opera ve Balesinin Troya ile ilgili oyunlar sergileyeceğini, 23’e yakın uluslararası festivalde Troya’nın tanıtılacağını, ayrıca yarışmalar, konserler, tiyatro gösterileri, filmler, kısa film ve belgesel yarışmaları ile ciddi bir farkındalık oluşturulacağını söyledi.

Heinrich Schliemann’ın kazıları sırasında Troia duvarlarının durumunu tasvir eden bir gravür. Fotoğraf: DEA / M. SEEMULLER / De Agostini / Getty Images

“Troya ile ilgili uluslararası tanıtım yaparken Brad Pitt’le de bir organizasyon yapılacak mı?” sorusuna Kurtulmuş, “O çalışma var, ben kesinleşmediği için söylemedim. Öyle bir tanıtım yüzünün yer aldığı bir program düşünülüyor. İnşallah anlaşılabilir.” karşılığını verdi.

Önümüzdeki yıl antik kentin önemli koleksiyonlarının birçoğunu ve arkeolojik bulgularının sergileneceği bir müze açılacak. Kazı başkanı Rüstem Aslana göre, bu müze bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi. Hükümet, Troya’da bulunan ve dünyanın çeşitli yerlerindeki farklı müzelerde bulunan eserleri Türkiye’ye geri getirmek için bu müzelerle müzakerelerde bulunuyor. En ünlüsü, Schliemann’ın Berlin’e kaçırdığı daha sonra da 2. Dünya Savaşı’yla birlikte Moskova’ya götürülen ve Puşkin Müzesi’nde bulunan altın, silah, el yapımı eser, kadeh ve diademin bulunduğu Priam’ın Hazinesi adlı bir koleksiyon.

2018’in Troya Yılı İlan Edilmesiyle Birlikte Homeros’un İpuçları Aranıyor

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login