Toprağı Kazan Köpek 3.000 Yıllık Eserler Buldu

Küçük bir Çek köyünün dışında yürüyüş yapan köpek Monty, toprağı kazarak yaklaşık 3.000 yıllık eserler buldu. Köpeğin sahibine para ödülü verildi.

Köpek Monty’nin bulduğu Bronz Çağ kalıntıları arasında, 13 orak, 2 mızrak ucu, 3 balta ve birkaç bilezik var. C: Hradec Králové Region

Bazı arkeologlar çeşitli aletler taşırlar ve tarihi mekanları özenle tararlar. Diğerleri ise kabarık bedenleriyle, keskin koku duyularıyla kazı yapmaya yatkın olabilir.

Monty adında çok güzel bir köpek, Çek köyü Kostelecké Horky’nin yakınlarında nadir bulunan Bronz Çağı eserlerini ortaya çıkardı. Köpek Monty, sahibiyle birlikte yürürken aniden durdu ve kazmaya başladı. Toprağı bir süre kazdıktan sonra ortaya metal objeler çıkmaya başladı.

Ortaya çıkan eserler, 13 orak, 2 mızrak ucu, üç balta ve birkaç bilezik içeriyordu. Objeler yaklaşık 3.000 yıl önceki Urnfield dönemine tarihleniyordu. Bu geç Avrupa Bronz Çağı kültürü, ölülerin olduğu gibi gömüldüğü mezarlardan, kremasyon mezarlara geçişiyle ünlüydü. Yani ölünün kalıntıları, yakılarak çömleğin içine konuluyordu ve bu gömme tipi çağa adını vermişti. Encyclopaedia Britannica’ya göre, Urnfield kültürü ilk önce doğu-orta Avrupa ve kuzey İtalya’da ortaya çıktı, ama daha sonra Ukrayna’ya, Sicilya’ya, İskandinavya’ya Fransa’ya ve İber yarımadasına yayıldı.

(13 Yaşında Bir Çocuk, Kral Bluetooth’a Ait Eserler Buldu)

Yapılan basın açıklamasına göre, sağlam bir Urnfield objesi bulmak oldukça nadir bir durum. arkeolog Martina Bekova, “Bu dönemde burada yaşayan kültür, eserlerini gömmüştü ve bu eserler de zaman içinde yok olmuştu.” diyor. Dolayısıyla, eserlerin bir ritüele bağlı olarak gömüldüğünden şüpheleniliyor.

Bölgede bulunacak diğer kanıtlar, bu eserlerin ne işe yaradığını anlamada yardımcı olabilir. Yerel arkeolog Michelle Starr, bunun için bölgede araştırma yapıyor.

Yeni keşfedilen eserler, 21 Ekim’e kadar Rychnov kasabasında yer alan Orlické Dağları Müzesi ve Galerisi’nde sergilenecek. Daha sonra, koruma altına alınacak ve Kostelec köyünde kalıcı bir sergiye taşınacak.

Köpek Monty’nin sahibi Frankota, arkeologları tarihi eserler konusunda uyarma görevinden dolayı 360 $ civarında bir para ödülüyle ödüllendirildi.


Smithsonian. 19 Eylül 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login