Titanik’in Yüksek Çözünürlüklü Videosunu İzleyin

İlk kez, Titanik’in 8K görüntüleri yayınlandı ve çevrimiçi izleyicilerin ikonik gemi enkazını yakından görmeleri sağlandı.

Washington merkezli bir derin deniz keşif şirketi olan OceanGate Expeditions, bir dakikalık yüksek kaliteli bir klip yayınladı.

Klipte, Sebastian Pangal’ın “The Grand Chopin Nocturne” bestesi arka planda unutulmaz bir şekilde çalarken, bir kamera geminin üzerinde geziniyor. Ayrıca Titanik’in ünlü pruvasının yanı sıra bir iskele çapası ve her biri 90 kg ağırlığındaki halkalardan oluşan büyük bir çapa zinciri de dikkat çekici.

Görüntüler, OceanGate Expeditions’ın 2022 Titanik Seferi sırasında çekildi; burada dalış uzmanları, Titanik tarihçileri ve araştırma bilimcileri enkazı araştırıyor ve katılmak için başvuran ve yer ayıran toplum üyeleriyle birlikte görüntüleri ve verileri analiz ediyor.

(İlgili: Titanik’in Çürüyen Enkazı İncelenecek)

OceanGate Expeditions, “benzeri görülmemiş 8K görüntülerin” izleyicilerin daha önce hiç görülmemiş ayrıntıları görmelerini sağladığını söylüyor.

OceanGate Expeditions başkanı Stockton Rush, “2021’deki fotoğrafları ve videoları karşılaştırırken, enkazın belirli bölgelerinde küçük değişiklikler görüyoruz.” diyor.

“Bilim ekibimiz, herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak için 2022 Titanik Seferi sırasında çekilen 8K, 4K ve diğer görüntüleri inceleyecek. Daldığımızda Titan denizaltısında uzmanların olması, gemi enkazını doğrudan gözlem yoluyla değerlendirmelerine, enkazın farklı özelliklerini keşfetmemize rehberlik etmelerine ve görüntüleri kullanarak çalışmalarına devam etmelerine olanak tanıyor.”

8K video son derece yüksek çözünürlüklüdür; standart 8 milyon piksel yerine 33 milyon pikselden oluşur.

Titanik keşifleri sırasında gruba eşlik eden bir Titanik uzmanı olan Rory Golden, geminin iskele demirindeki çapa üreticisi Noah Hingley & Sons Ltd.’nin adı gibi ayrıntılara dikkat çekiyor.

Rory Golden, “Onlarca yıldır enkazı inceliyorum ve birden fazla dalış tamamladım ve bu düzeyde ayrıntıyı gösteren başka bir görüntü gördüğümü hatırlayamıyorum. Bunca yıldan sonra, önceki nesil kamera teknolojilerinde o kadar belirgin olmayan yeni bir ayrıntı keşfetmiş olmamız heyecan verici.” diyor.

Şirket, görüntülerin çürüme kanıtı içerdiğini söylüyor. Örneğin, Titanik’in korkuluklarından bazıları çökmüş ve gemiden düşmüş gibi görünüyor.

Şirketin zaten Mayıs 2023 seferi için planları var ve katılmak veya desteklemek isteyen hevesli misyon uzmanlarının onlara ulaşması gerektiği belirtiliyor.


USA Today. 6 Eylül 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login