Son Tazmanya Kaplanının Kalıntıları Bir Müzede Bulundu

Onlarca yıldır kayıp olan son Tazmanya kaplanına ait kalıntılar, Avustralya’daki bir müzenin dolabında saklanmış olarak bulundu.

86 yıllık bir gizem çözüldü ve araştırmacılar son Tazmanya kaplanının derisini ve kemiklerini buldu.

Bilinen son thylacine (Thylacinus cynocephalus veya Tazmanya kaplanı) 1936’da Hobart’ın Beaumaris Hayvanat Bahçesi’nde öldü. Daha sonra bu dişi Tazmanya kaplanının kalıntıları, yerel bir müzeye verildi.

Ancak sonraki yıllarda kemikleri ve derisi ortadan kaybolan hayvanın akıbeti o zamandan beri bilinmiyordu. Yıllar önce hayvanın kalıntılarının bağışlandığı Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi, kaydını bulamayınca kalıntıların yanlışlıkta atılmış olabileceğine kanaat getirmişti.

Fakat yeni bir araştırma son Tazmanya kaplanının kalıntılarının bütün bu zamanlar boyunca müzede bir dolabın içinde olduğunu, iyi muhafaza edildiğini ama kayıt altına alınmadığı için unutulup gittiğini gösterdi. 

(İlgilli: Bir Şirket, Tazmanya Kaplanını Geri Getireceğini Açıkladı)

2000 yılında bu türün soyunun tükenişi konusunda bir kitap yazmış olan Tazmanya kaplanı uzmanı Robert Paddle, “Yıllar yılı birçok müze yöneticisi ve araştırmacı, son Tazmanya kaplanının kalıntılarını aradı ama 1936 yılından kalma bir kalıntının kaydı yoktu. Hayvanın kalıntılarının atıldığına kanaat getirildi.” diyor.

Fakat yakınlarda Paddle ile müzenin küratörlerinden biri, kayıtlara girmemiş bir taksidermist raporu buldular ve bunun üzerine müzenin elindeki her şey tek tek yeniden kontrol edilmeye başlandı. 

Sonunda kayıp son Tazmanya kaplanının kalıntıları, müzenin eğitim bölümündeki bir dolapta bulundu.

Müze yetkilisi Kathryn Medlock’un anlattığına göre, kalıntılar onlarca yıl önce bütün Avustralya’da bir serginin parçası olarak dolaştırılmıştı ama o sırada müze çalışanları onun son Tazmanya kaplanı olduğunun farkında değildi. 

Medlock, “En iyi durumdaki post bu olduğu için sergiye alınmıştı. O sırada Tazmanya kaplanının soyunun tükendiği fark edilmemişti, doğada hala yaşadıkları düşünülüyordu.” diyor.

Tazmanya canavarıyla aynı familyadan olan bu keseli hayvan türünün son örneğinin kalıntıları şimdi Avustralya’da Hobart Müzesi’nde sergileniyor. 

Bir zamanlar Avustralya’da yaygın bir tür olduğu düşünülen ve Tazmanya kurdu ya da keseli kurt adlarıyla da bilinen Tazmanya kaplanlarının sayısı insanlar ve kıtaya özgü yabani köpeklerin etkisiyle giderek azaldı. 

En son sadece Tazmanya adasında kalan Tazmanya kaplanı, burada da aşırı avlanma yüzünden tamamen tükendi.

Adına ve siyah çizgilerine rağmen, Tazmanya kaplanı büyük kedilerle yakından ilişkili değildi. Bir köpeğe çok benziyordu, ancak köpekgillerle de ilgisi yoktu. Thylacine, soyu tükendiğinde en büyük keseli etoburdu; çalılarda avlanan ve erkenden canlı doğuran, onları karnındaki kese içinde yetiştiren bir hayvandı.


BBC News. 5 Aralık 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login