Slovakya’da 1.600 Yıllık Oyun Tahtası ve Taşları Bulundu

Slovakya’nın Poprad kentinde, MS 375 yılına tarihlenen bir Germen prens mezarında, bugüne kadar en iyi korunmuş oyun kalıntıları bulundu. Ancak oyunun nasıl oynandığı hala çözülemedi.

Antik Roma’ya ait oyun tahtası, Slovakya’nın Poprad kentinde bulunan 4. Yüzyıla ait bir prens mezarında bulundu. F: Matej Ruttkay, SAV

Mezar, Germen kabilelerinin işgalci Roma kuvvetleri ile olan ilişkilerinin çöküşünün tam ortasında, 375 yılına kadar uzanıyor. Uzmanlar, koruma çalışmaları ve pek çok araştırma yaptıktan sonra Avrupa’da bir çağdaşı olmadığını keşfettiler.

Mezarda yatan kişi bir çeşit liderdi ya da muhtemelen Roma için savaşan germen bir paralı askerdi.

1.600 yıldan daha eski olan oyun, satranç benzeri karelerden oluşuyor. Yeşil ve beyaz taşları ve hem aynı hem farklı boyutlardaki parçaları da korunmuş durumda.

(Tarihteki En Önemli 10 Masa Oyunu)

Nitra’daki Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Karol Pieta yaptığı açıklamada, “Antik dönemlerde pek çok varyasyonu bulunan çok sayıda tahta oyunu vardı, ancak oyun tekniğini yeniden yapılandırmak yalnızca en üst düzey uzmanların çözebileceği çok karmaşık bir süreçtir.” diyor. Pieta, Poprad kentindeki mezar üzerine araştırmaları yürütüyor.

Doğu Akdeniz’de yapılmış

Arkeologlar, antik oyunlarla ilgili en iyi gördükleri ​​uzmana, İsviçre’deki Cenevre Gölü yakınında bulunan Oyuncaklar Müzesi direktörü Ulrich Schädler’e yöneldiler. Schädler, bunun üzerine Slovakya’ya gitti ve bulgu konusunda oldukça heyecanlandı.

Pieta, “Avrupa’da henüz buna benzer bir oyun tahtası yok.” diyor. Bu türden oyunlar genelde, Antik Yunan ve Roma tapınaklarında taş döşemelere oyulmuş halde antik kentlerin zeminlerinde veya sokaklarında bulundu. Ancak, Poprad kentinde bulunan bu taşınabilir ahşap oyuncak oldukça eşsiz.

(Romalı Kız Mumyası ve Yanında Bulunan Oyuncak Bebek)

Schädler’ın önünde olcukça zor bir görev var; antik oyunun sistemini çözmeye çalışmak. Zira bu oyun, 2018 sonuna kadar Poprad’taki Podtatranské Müzesi’ndeki mezar bulgularıyla beraber sergileniyor olacak.

Schädler yaptığı açıklamada, “Poprad’taki Alman prens mezarından çıkan tahta oyun, Avrupa’daki oyun tarihi için büyük bir keşif ve katkı. Bu buluntu, Akdeniz’in kuzeyinde bulunan en iyi korunmuş eski ahşap tahta oyundur. Açıkça görünüyor ki, Romalıların bu camdan oyun taşları, Romalıların ölen kişilerin kimliklerine olan saygılarını belgeleyen prestijli bir nesneydi.” diyor.

(Polonya’da Antik Lağımda Seks Oyuncağı Bulundu)

Pieta da Slovak Basın Ajansı’na “Oyun parçalarının analizi, Doğu Akdeniz’den, muhtemelen Suriye’den gelen antik camdan yapıldığını ortaya koydu. Dolayısıyla, oyun görünüşe göre Roma İmparatorluğu topraklarından Tatra dağlarına getirildi.” diyor.

Gömülü Prens Bir Roma Ordusundaydı

Uzmanlar, araştırma sırasında Alman prensi hakkında birçok bilgi bulmayı başardı. Arkeologlar artık bu prensin gömüldüğü alanda doğduğunu, yaklaşık 30 yaşında olduğunu ve bir süredir Akdeniz’de kaldığını biliyorlar.

Pieta, “Muhtemelen Romalılar, onu toplumsal statüsü nedeniyle orduya almışlardı. Belli ki gelişmiş antik kültürden çok etkilenmişti ve bu nedenle en sevdiği oyun mezarına yerleştirilmişti.”diyor.

(Antik Yunan İçki Oyunu Kottabos Yeniden Canlandırıldı)

MS 375 yılına ait bu mezar, on iki yıl önce Poprad-Matejovce sanayi bölgesinde bir inşaat yapılırken kazara keşfedildi. Mezarın en önemli keşifleri arasında, porsuk ağacından tahtalar ve süslü gümüş tabakalar bulunan bir yatak ve bir masa bulunuyor.


The Slovak Spectator. 6 Ocak 2018.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu. Yine Bilkent Üniversitesi, Arkeoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Klasik arkeoloji, müzeoloji ve dijital arkeolojiyle ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login