Siverek Kalesi Restorasyona İhtiyaç Duyuyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan, Assur mirası olan Siverek Kalesi bakımsızlıktan dolayı çürümeye terk edildi.

Siverek Kalesi Restorasyona İhtiyaç Duyuyor

Tarihi kalenin üstünde daha önce çocuk parkı ve kafeterya bulunuyordu. Kafeteryanın yıkılmasıyla kalenin üstü kullanılamaz hale geldi. Onarımın yapılmadığı kalenin surlarında bulunan taşlar, yaşanan toprak kaymalarıyla civardaki evler için tehlike teşkil ediyor. Assurlular dönemine kadar giden bir geçmişi bulunan tarihi kale, hem merkezi hem de yerel yönetim tarafından görmezden geliniyor. Kale, 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan olarak ilan edilmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir restorasyona tabii tutulmadı.  Hiçbir görevlinin kalede bulunmamasından dolayı Siverek Kalesi, madde bağımlıların kullandığı bir mekan haline geldi.

Siverek İl Yapma ve Kalkındırma Dernegi Başkanı Vahap Bayram konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tüm sorumluların bunun bilincine varıp biran önce gerekenleri yapmalarını aksi halde olası tüm tehlikelerden oluşacak kazalardan yetkilileri sorumlu tutacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” dedi

Siverek Kalesi

Yığma bir tepe üzerine kurulan kale Asurlular tarafından yapıldı. Eski Konttopolis(Siverek) şehrini koruma amaçlı yapılan kalenin surları, Roma döneminde sağlamlaştırıldı. Tarihçi Batlamyus’a  kalenin surları Mezopotamya’dan gelecek Arap akınlarına karşı daha da güçlendirildi. Geçmişi Assurlulara dönemine kadar uzanan kale büyük kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yerden 30-35 metre yükseklikteki bu kalenin altında, bulunan sığınaklar, kale eteklerinde yapılan evlerin temel kazıları sırasında ortaya çıkan dehlizlerin varlığından anlaşılmıştır. Siverek Bizanslıların eline geçtiğinde, kale Arap saldırılarına karşı tamir edilerek tekrar kullanıldı. Kale, daha sonra Osmanlı tarafından da tamir edilmiştir.

cihan

You must be logged in to post a comment Login