Sibirya’nın “Krallar Vadisi’nde” 2.500 Yıllık Tümülüs Keşfedildi

“Sibirya Krallar Vadisi’nde” kazı yapan arkeologlar, 2.500 yıl öncesine ait süslü objeler içeren zengin bir tümülüs keşfetti.

C: Igor Pienkos – PAP

Kazılar, Krakow’daki Jagiellonian Üniversitesi’nden ve St. Petersburg’daki Devlet Ermitaj Müzesi’nden bir ekip tarafından yürütüldü. Araştırmacılar, Rusya Federasyonu’ndaki özerk bir cumhuriyet olan Tuva’nın kuzeyindeki Urano-Ujukska Vadisi’nde (“Sibirya’nın Krallar Vadisi” olarak da biliniyor) eski bir nekropol üzerinde bir çalışma yürüttüler.

Söz konusu bölge, MÖ 9. yüzyıldan beri varlığı bilinen ve MÖ 8. ila 7. yüzyıllarda Orta Asya’dan batıya, Rusya’nın güneyine göç eden göçebe bir halk olan İskit kültürüyle ilişkili.

(Antik Genomlar İskitlerin Kökenini ve Çöküşünü Anlatıyor)

Ekip, nekropolde iki yeni tümülüs tespit etti; ilk tümülüste, 50 yaşında bir kadın ve çok küçük bir çocuğun bulunduğu, masif kirişlerden oluşan bir çerçeve üzerine inşa edilmiş ahşap bir mezar odası bulunuyordu. Mezarın yanına çeşitli altın takılar, demir bir bıçak, bronz bir ayna ve süslü hilal şeklinde bir mücevher parçası yerleştirilmişti.

Ek olarak, bir ok sapı, bir buz baltası sapı, bir ok kılıfı parçası ve bronz aynaya deri bir halka ile bağlanan ahşap bir tarak da dahil olmak üzere birçok organik nesnenin kalıntıları ortaya çıkartıldı.

Altın objelerle gömülmüş soylu kişi. C: Igor Pienkos – PAP

Araştırmacılara göre, mezarlar MÖ 6. yüzyıla ait ve muhtemelen ölen bir İskit soylusunun mezar hediyelerinden oluşuyordu. Bu dönemde urano-Ujukska Vadisi, tüm İskit-Sibirya dünyasının en önemli ritüel merkezlerinden biriydi.

Arkeologlar ayrıca, büyük olasılıkla tümülüsün çevresinde bir bronz obje koleksiyonunun biriktiğine dair kanıtlar buldular. Bu, 20. yüzyılda nekropolün yakınında bir kollektif çiftlik varken çiftçilikle dağılmış birkaç düzine bronz eşya bulan bir metal dedektörü araştırması ile kanıtlandı.


Science in Poland. 16 Ocak 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login