Şanlıurfa’da Bulunan “Hizmetkar ve Zebra” Mozaiği

2006 yılı sonunda Haleplibahçe’de ortaya çıkarılan Hizmetkar ve Zebra Mozaiği, Amazonlar Villası olarak adlandırılan Roma villasının dinlenme odasının tabanını süslüyordu. Günümüzde insitu olarak Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Taban mozaiğinde zebrayı götüren bir erkek hizmetkar tasvir ediliyor. Sola dönük yürüyen erkeğin gövdesi cepheden, beyaz bantlı başı sağa dönük betimlenmiş. Sol eli zebranın zincir biçimindeki yularını tutarken, sağ eli omzundaki ucu kıvrık sarı sopayı tutuyor. Gövdesinin üstü ve ayakları çıplakken, yatay gri çizgili, turuncu peştemal formlu giysisi gövdesinin altını örtüyor.

Antik dönemde Edessa olarak bilinen Şanlıurfa’nın, Balıklıgöl civarındaki Haleplibahçe bölgesinde, belediye altyapı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait evlerin kalıntılarına rastlanıldı. Daha sonra yürütülen Haleplibahçe kazıları sayesinde, mozaiklerle kaplı Roma villalarının olduğu alanın tamamı gün yüzüne çıkarıldı. Edessa mozaikleri arasında bilinen en erken tarihli mozaik, MS 2. yüzyıla tarihlenen ünlü Orpheus Mozaiği.

You must be logged in to post a comment Login