Şanlıurfa’da 5.000 Yıllık Oyuncak At Arabası Bulundu

Şanlıurfa’daki Soğmatar Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık 5.000 yıllık oyuncak at arabası ve buna ait tekerlek ve çıngırak bulundu.

Şanlıurfa’ya yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Eyyübiye ilçesine bağlı Yağmurlu Mahallesi’nde yer alan Soğmatar Antik Kenti’nde Mayıs ayında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Kazı Başkanlığında, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak’ın katılımıyla bölgede kazı çalışmaları başlatıldı.

Kısa süre içinde bölgede tespit edilen çok sayıda kaya mezarında yapılan araştırmalarda yaklaşık 5.000 yıllık oyuncak at arabasıyla buna ait tekerlekler ve çıngırak bulundu.Kazı çalışmalarında şimdiye kadar önemli bulgular elde ettiklerini belirten Soğmatar Kazı Başkanı ve Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ,

“Nekropol alanında bir mezar odasında, kline içerisinde dolgu toprağın eleme çalışmaları esnasında pişmiş topraktan yapılmış Tunç dönemine tarihlenen, kralların veya yöneticilerin çocukları için yaptırdığı tahmin edilen oyuncak araba ve bu arabaya ait tekerlekler bulduk. Bu bize dönemin sanat anlayışını, yani günümüzden yaklaşık 5.000 yıl önceki çocukların oyun anlayışını yansıtıyor. Bu buluş bizim için çok önemli, kısa süre içinde dönemin estetik ve sanat anlayışının izlerini taşıyan eser Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenecek. Kazı çalışmaları sonucunda daha önemli kalıntılar elde edeceğimizi tahmin ediyoruz.”

Ay tanrısı Sin’e ait

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak ise 2012’de burada bir yüzey araştırması yaptığını, buranın Ay Tanrısı Sin’e ait olduğunu ve antik kentin sadece bir tapınak değil aynı zamanda bir mezarlık alanı olduğunu belirlediklerini de söyledi.

Araştırmalara göre Soğmatar’ın bir dönem Pagan dininin merkezi olduğunu ve mahallenin ortasında bulunan büyük tepenin Soğmatar’ın yerleşim düzeninin merkezini oluşturduğunu belirten Albayrak, şöyle konuştu:

“2012 yılındaki araştırmalarda 120 civarında kaya mezarı bulduk, bunların 7’si çok dikkat çekici, yaklaşık 120 mezarın hepsi höyüğe bakıyor. Höyükte de araştırmalar yaptık, seramik buluntulara göre buranın günümüze kadar sürekli bir yerleşimin olduğunu gördük. 2016 yılında bir aylık temizlik çalışması yaptık. Mezarlarda yüzün üzerinde buluntuya rastladık, bunların hepsini müzeye teslim ettik. Mezarların erken Tunç Çağı’nda yapıldıklarını, yani günümüzden yaklaşık 5.000 yıl önce olduklarını gördük, bunların benzer örnekleri çok yok, buda çok önemli bir özellik. Mezarlar o dönemin özelliğini yansıtan kuyu şeklinde yapılmış. Ancak daha sonra Romalılar buraya geldiklerinde bu mezarları hazır olarak bulmuşlar ve mezarlarını bazılarını kendi mimarilerine göre değiştirmişler.”

Minyatür at arabası bulundu

Albayrak, kazılarda oyuncak at arabasının yanı sıra çıngırak da bulduklarına belirtti ve şöyle devam etti:

“2017 yılında kazı iznimiz çıktı, mayıs ayında bir ay çalıştık, şimdi de 15 gündür çalışmalarımız devam ediyor. Şimdiye kadar 45 mezarı açtık, Romalılar döneminde bile açılmamış üç mezar bulduk, bu mezarlardan bir tanesinde 4 tekerlekli minyatür at arabası, biz bunu çocuk oyuncağı olarak adlandırıyoruz, yine kuş motifli çıngırak bulduk. Yani çocuk mezarına, çocuğun oyuncakları gömülüyor. Bunlar çok ilginç, yaklaşık 5.000 yıl önce o dönemde bile bir çıngırağın olduğunu biliyoruz artık.”

Hasankeyf Höyük’te 11.500 Yıllık Yerleşim Ortaya Çıkıyor

Göbeklitepe’ye Giden Yol Asfaltlanıyor

Side Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Yeni Heykeller Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login