Saldırgan Saksağanlar Daha Az Zeki Olma Eğiliminde

Araştırmacılara göre, gruplarının diğer üyelerine karşı saldırgan olan saksağanlar genellikle o kadar akıllı değiller.

Avustralya’da yaşayan saksağanlar. C: Pixabay

Batı Avustralya Üniversitesi’nden Dr. Lizzie Speechley, Royal Society B’nin Proceedings dergisinde yayımlanan makalenin başyazarı.

Dr. Speechley, “Saksağanlar işbirlikçi sosyal gruplarda yaşar ve bu bulgu, grup üyelerine karşı saldırgan olmanın faydalı olmadığını gösteriyor.” diyor.

Çalışma, Batı Avustralya’daki Gymnorhina tibicen dorsalis türü vahşi saksağanların grup büyüklüğünü ve bireysel sosyal ağlarını araştırdı ve topluluğun dinamiklerinin entelektüel evrim ve gelişimi yönlendirebileceğini buldu.

(İlgili: Saksağan Zekasının Şaşırtıcı Anahtarı: Genetik Değil)

Araştırmacılar sosyal bağlantıları dört etkileşim türü kullanarak ölçtüler: yakınlık, arkadaşlık, saldırganlık ve sesli iletişim.

Dr. Speechley, “Grup büyüklüğü genellikle sosyal karmaşıklığın bir ölçüsü olarak kullanılır, ancak bu, grup içindeki sosyal etkileşim dinamiklerindeki çeşitliliği yansıtmayabilir.” diyor.

Çalışmada 18 saksağan grubu (80-120 birey) incelendi ve sosyal etkileşimin, çevrelerinden bilgi toplama, tutma ve kullanma yeteneklerini nasıl etkilediğini araştırdı.

Saksağanların zekası, gagalandığında dönen renk kodlu kapaklara sahip bir ahşap ızgara ile test edildi. Eğer doğru kapak gagalanırsa saksağan yiyecek ödülü alıyordu.

Dr. Speechley, “Bu türle ilgili önceki araştırmalarla tutarlı olarak, daha büyük gruplardaki bireylerin ilişkilendirme öğrenme görevlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulduk.” diyor.

“Bununla birlikte, saksağanların sosyal ağdaki pozisyonları da performanslarını etkiledi. Saldırganlıkla karşılaşan bireyler daha iyi performans gösterirken, saldırgan etkileşimlerde bulunanlar daha kötü performans gösterdi.”

Bulgular, ‘zorunluluk inovasyonu yönlendirir’ hipotezini destekliyor. Bu hipotez, örneğin saldırganlık yoluyla kaynakları tekelleştiremeyen bireylerin yeni sorunlara çözüm bulmak için daha fazla zaman harcayacağını öne sürüyor.


University of Western Australia. 5 Haziran 2024.

Makale: Speechley, E. M., Ashton, B. J., Thornton, A., King, S. L., Simmons, L. W., Woodiss-Field, S. L., & Ridley, A. R. (2024). Aggressive interactions influence cognitive performance in Western Australian magpies. Proceedings B, 291, 20240435.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login