Roma’nın Efsanevi Kuruluşunun 2.777. Yaşı Kutlandı

Roma, 21 Nisan 2024 tarihinde, Natale di Roma adı verilen popüler bir doğum günü geleneğiyle 2.777. yılını kutladı.

Antik çağda Dies Romana veya Romaia olarak bilinen yıllık kutlama, Roma’nın MÖ 753 yılında Romulus tarafından efsanevi kuruluşuna dayanıyor.

Şehir, 2024’teki doğum gününü, antik Roma ritüellerinin ve gladyatör dövüşlerinin tarihi yeniden canlandırılmasıyla dolu bir hafta sonu ile kutladı.

Kutlamada sırasında yapılan etkinliklerin çoğu, Gruppo Storico Romano dramatik topluluğu tarafından düzenlenen ücretsiz gösterilerde her yaştan ziyaretçinin keyfini çıkarabileceği Circus Maximus’ta gerçekleşti.

(İlgili: Antik Roma’nın Kuruluş Efsanesi)

Natale di Roma canlandırmaları, 30 yıldır antik Roma tarihine hayat veren Gruppo Storico Romano tarafından düzenlenen Circus Maximus’ta gerçekleştiriliyor.

Roma’nın kuruluş yılı konusunda her zaman bir miktar belirsizlik olsa da, eski Romalılar Roma’nın kurulduğu tarihten emindi: 21 Nisan.

Bu, Romalıların, geleneksel Parilia (veya Palilia) ile kutlanan, sürü ve sığır tanrıçası Pales’e bir festival adadıkları gündü.

Geçmişi Roma’nın kuruluşundan öncesine dayanan Palilia töreni, Vesta bakirelerinin şenlik ateşinin üzerinden üç kez atlamadan önce saman, kurban edilen hayvanların külleri ve kanını dağıtmasını içeriyordu.

Roma’nın kuruluşu için en yaygın kabul gören tarih olan MÖ 753, Romalı Titus Pomponius Atticus’tan geliyor ve Romalı Marcus Terentius Varro tarafından da benimsendi.

Die Natalis

21 Nisan’da Roma’da meydana gelen bir diğer muhteşem olay ise Pantheon’daki Dies Natalis fenomeni.

Her yıl bu tarihte öğle güneşi Roma’daki Pantheon’un penceresinden giriyor ve giriş kapısı üzerinde mükemmel bir şekilde merkezlenen bir ışık diski oluşturuyor.

İtalya kültür bakanlığına göre, tam o sırada imparator tapınağa girerdi ve bedeni altın rengi güneş ışığıyla yıkanırdı.

Öyleyse doğum günün kutlu olsun Roma!

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login