Roma Sikkelerinin Analizi, Finansal Krizin Kanıtlarını Gösteriyor

Roma sikke kompozisyonunun incelenmesi, Romalı devlet adamı Cicero’nun kısaca bahsettiği bir mali krize yeni bir anlayış getirdi.

Projenin bir parçası olarak incelenen, tanrı Bacchus’un başını tasvir eden çağdaş bir sikke. C: Warwick Üniversitesi

Roma denarius kompozisyonunun yeni bilimsel analizi, Romalı devlet adamı ve yazar Marcus Tullius Cicero’nun ahlaki liderlik üzerine denemesinde, De Officiis’te kısaca bahsettiği bir mali krize yeni bir anlayış getirdi ve uzun süredir devam eden bir tarihsel tartışmayı çözdü.

Araştırmacılar, dönemin sikkelerini analiz ettiler ve MÖ 90’dan önce saf gümüş olan sikkelerin, beş yıl sonra yüzde 10’a kadar bakıra dönüşmesiyle, tarihçilerin düşündüğünden çok daha büyük bir değer kaybı olduğunu ortaya çıkardılar.

Liverpool Üniversitesi’nden Dr. Ponting, “Romalılar son derece kaliteli bir gümüş sikkeye alışmışlardı, bu yüzden denarius saf olmaktan çıktığında güvenlerini kaybetmiş olabilirler. Değer düşürmenin kesin seviyesi, çağdaşlar için sikkenin içeriğinin karıştırıldığının ve artık gerçek ‘gümüş’ten yapılmadığının anlaşılmasından daha az önemli olabilirdi.” diyor.

(İlgili: Roma Sikkeleri, Dönemin Gelişen Ekonomisini Aydınlatıyor)

Warwick Üniversitesi’nden Profesör Butcher, “Denarius’un değerindeki bu önemli düşüşün keşfi, Cicero’nun MÖ 86’da bir para krizine ilişkin ipuçlarına yeni bir ışık tuttu. Tarihçiler, devlet adamının ‘paralar ortalıkta savruluyordu, böylece kimse elindekinin ne olduğunu bilemezdi’ derken ne demek istediğini uzun süredir tartışıyorlar. (De Officiis, 3:80) ve artık bu bulmacayı çözdüğümüze inanıyoruz.” diyor.

Referans, tribünler ve praetor heyeti tarafından ortaklaşa yürütülen bir para reformu önerisi için kredi alan ve bunun sonucunda halk arasında oldukça popüler hale gelen Marius Gratidianus’un kendi kendine hizmet eden davranışını anlatan bir anekdotun parçası.

Ama sikkenin “ortalıkta savrulmasının” nedeni neydi ve Gratidianus’un övgü aldığı çözümler nelerdi?

Roma ve Akdeniz Sikkeleri MÖ 200 – MS 64, ERC tarafından finanse edilen beş yıllık bir araştırma projesi, sikkelerinin kompozisyonunu analiz ederek ve bulguları tarihsel kayıtlarla çapraz referans vererek klasik Roma ve diğer Akdeniz devletlerinin ekonomileri hakkındaki anlayışımızı artırmayı amaçlıyor.

Dr. Ponting, “Bu önemli sikkelerden numune almak için kullandığımız minimal invaziv örnekleme tekniğimiz, denariusun değerinde önemli bir düşüş olduğunu ortaya çıkardı. Saf bir gümüş sikke olmaktan çıkarken, denarius önce yüzde 95 kalitenin altına düştü ve sonra tekrar yüzde 90’a düştü, bazı sikkeler yüzde 86’ya kadar düştü ve bu da ciddi bir döviz krizine işaret ediyor.” diyor.

Profesör Kevin Butcher bağlamı şöyle açıklıyor: “MÖ 91’den sonraki yıllarda Roma devleti iflas etme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Romalılar İtalya’da kendi müttefikleriyle savaş halindeydiler ve MÖ 89’da savaşın sona ermesiyle, bir borç krizi vardı.”

“MÖ 86’ya gelindiğinde, para biriminde de bir güven krizi olduğu görülüyor. Cicero, Gratidianus kolektif çaba için özel itibar talep etmeden önce, Roma tribünlerinin krizi çözmek için praetor heyetine nasıl yaklaştıklarını anlattı.”

“Bir teori, Gratidianus’un gümüş denarius ile bronz arasındaki döviz kurunu (daha yeni ağırlığı azaltılmış olan) olarak sabitlemiş olması. Bir diğeri, sahte denarius’u tespit etmek için bir yöntem yayınlaması ve böylece sikkeye olan inancı yeniden tesis etmesi.”

“Ne yazık ki, Cicero’nun sözcük seçimi tarihçilerin neler olup bittiğini tam olarak belirlemesi için çok belirsiz. Onun hakkında yazmaktaki amacı para tarihini aydınlatmak değildi; sadece olayı, başkalarının çalışmaları için kredi alarak kötü davranan bir Roma praetor’unun bir örneği olarak kullanıyordu.”

“89-87 yılları arasında denarius’da çok hafif bir devalüasyon olduğu uzun zamandır düşünülüyordu; ama bir para krizini tetiklemek için yeterli miydi?”

Metalürjik analizin sonuçları, Roma’nın bu yıllarda yaşadığı mali zorlukların, MÖ 90’da darphanedeki standartların gevşemesine yol açtığını ve bunun sonucunda sikkenin gümüş içeriğinin iki aşamada azaldığını, böylece MÖ 87’ye kadar sikkenin kasıtlı olarak yüzde 5-10 bakırla alaşımlandığını gösteriyor.

Professor Butcher, “Cicero’nun sözlerinin anlamı bu olabilir: sikkenin değeri ‘ortaya savrulmuştu’ çünkü kimse sahip oldukları denariusun saf olup olmadığından emin olamazdı.”

“Gratidianus’un fermanını yayınladığı sıralarda, kalite standardının keskin bir şekilde yükselmesi, değer kaybını tersine çevirmesi ve denariusu yüksek kaliteli bir para birimine geri döndürmesi daha da dikkate değer.”

“Kesin kronoloji belirsizliğini koruyor olsa da, yeni bilimsel veriler, Gratidianus’un fermanının asıl amacının, gümüş ve bronz arasındaki döviz kurlarıyla veya sahtekarlıkları tespit etmekten çok, bunun olabileceğini gösteriyor.”

Takip eden yıllarda, Romalılar, Pompey ve Julius Caesar arasındaki iç savaş sırasında devlet bir kez daha büyük masraflarla karşı karşıya kalana kadar, denarius’u yeniden değersizleştirmekten kaçındı. O zaman bile, Roma darphanesi Gratidianus zamanında olduğu kadar ileri gitmedi.

Bu bulgular, Akdeniz devletlerinin MÖ 150’den MS 64’te büyük bir sikke reformuna kadar olan mali ve parasal stratejilerini incelemeyi amaçlayan daha büyük bir çalışmanın parçası ve tüm büyük gümüş sikkelerin kimyasal bileşiminin ayrıntılı ve güvenilir bir analizini sağlıyor.


University of Warwick. 6 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login