Pompeii’li Bankerin Evi Dijital Ortamda Tekrar Canlandırıldı

Uluslararası bir ekibin yürüttüğü çalışmalarda, Pompeii’li banker Lucius Caecilius Lucundus’un evi bilgisayar teknolojileri kullanılarak üç boyutlu olarak canlandırıldı.

Pompeii'li Bankerin Evi Dijital Ortamda Tekrar Canlandırıldı

1980’deki İtalya depreminin ardından Pompeii’nin detaylı bir şekilde belgelenmesi adına pek çok uluslararası ekip, Pompeii’ye davet edilerek çalışma yapmaları teşvik edildi. Bu bağlamda İsveç Lund Üniversitesi de 2000’de “The Swedish Pompeii Project” adı altında çalışmalarına başladı.

İsveçli ekibin buradaki ana amacı ise çalışma süreci boyunca İnsula VI denilen şehir bloğunu belgelemek ve blok üzerinden analizler yapılarak Pompeii’nin bu alanını tam anlamıyla anlayabilmekti.

Bu bağlamda yeni gelişen teknolojileri de kullanan ekip, çalışma alanlarını 2011-2012 sezonundan itibaren üç boyutlu olarak tarayarak modeller üzerinden hem belgeleme hem de rekonstrüksiyon çalışmaları yürütmeye başladı. İlk sonuçlar ise geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Oluşturulan model bizlere MS. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamadan önce Pompeii’de nasıl bir yaşam sürdürüldüğünü gösteriyor.

Araştırmacılar özellikle yeni teknolojilerin geleneksel yöntemler ile harmanlanması ile birlikte daha öncesinde eksik kalan detayları çok daha etkin ve anlatımı çok daha güçlü bir şekilde yapabilmesinin mümkün olabildiğini söylüyor.

Caecilius Lucundus evinde oluşturulan model bu ev içerisinde yürütülen kazıların benzer sosyokültürel donelere sahip diğer kazı alanlarından öğrenilen bilgilerin ve Roma arkeolojisinin ortaya koydukları üzerinden oluşturulmuş. Bu yöntem ile öğrenilen tüm bilgiler çok daha güçlü bir sunum şekli ile sunulabilmekte.


Emanuel Demetrescu et al. 2016. Reconstructing the original splendour of the House of Caecilius Iucundus. A complete methodology for virtual archaeology aimed at digital exhibition.SCIRES-IT 6 (1); doi: 10.2423/i22394303v6n1p51

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login