Pompeii’den Sokak Müzisyenleri Mozaiği

Samoslu Dioskourides imzalı “sokak müzisyenlerini” tasvir eden bu taban mozaiği, 1763 yılında Pompeii’deki “Cicero Villası”nda bulundu ve MÖ 1. yüzyıla tarihleniyor.

Mozaiğin üst kısmında Samoslu Dioskourides’in imzası görülüyor. “ΔΙΟΣΚΟΥΡΙΔΗΣ ΣΑΜΙΟΣ ΕΠΟΙΗΣΕ” (“Dioskourides Samios epoese”, “Samoslu Dioskourides yaptı”).

Opus vermiculatum tekniğiyle taş tesseralardan yapılmış çok renkli bu mozaik panel, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde (Inv. No. 9985) sergileniyor.

Menandros’un komedya oyunu Theophoroumene’den (Tanrının Ele Geçirdiği Kız), tiyatro maskı takan müzisyenlerle (“Musici Ambulanti”) dolu bir sahne betimleniyor. Figürler genellikle Kibele kültüyle bağlantılı müzik aletleri çalıyor: tympanon, zil ve aulos (flüt).

Solda, sakalından dolayı bir cüce olduğu düşünülen ve basit chitonu (tunik) ve dağınık saçlarından dolayı muhtemelen bir köle olan küçük bir figür duruyor. Tiyatro maskları takan ve müzik enstrümanları çalan diğer üç figür, daha zengin bir şekilde chiton ve himatia (pelerin) giyiyor.

Kadın saçı ve maskesi takan soldaki müzisyen, kadın kıyafeti giyiyor ve çifte aulos çalıyor. Diğer iki erkek figürü ise himatialarını bellerine bağlamışlar ve başlarında birer çelenk bulunuyor. Ortadaki müzisyen küçük ziller çalarken, sağdaki müzisyen büyük bir tympanon (tef benzeri bir müzik aleti) çalıyor. Her iki erkek figürü de müzik eşliğinde dans ediyor ya da belki de tempo tutuyor gibi görünüyor.

You must be logged in to post a comment Login