Polonya’da Tesadüfen Neolitik Dönem İskeleti Bulundu

Polonya’nın Kraków şehri yakınlarında bulunan iyi korunmuş 7.000 yıllık bir iskelet, Neolitik bir çiftçiye ait olabilir.

Polonya’da bulunan bu mezar, yaklaşık 7.000 yıl öncesine ait bir iskeletin kalıntılarını içeriyor. C: Pawel Micyk & Lukasz Szarek

Słomniki’deki bir kasaba meydanının yenilenmesi sırasında ortaya çıkarılan Neolitik iskelet, mükemmel derecede korunmuş durumda ve yanında çanak çömlek parçalarıyla birlikte bulundu.

Arkeolog Paweł Micyk, “Linearbandkeramik kültürüne ait olan çömlek tarzına göre, mezar muhtemelen yaklaşık 7.000 yıl öncesine tarihleniyor.” diyor.

Micyk, bireyin asidik olmayan bir kimyasal yapıya sahip gevşek bir toprağa gömüldüğünü ve bunun da iskeletin korunmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

(İlgili: Avrupa’daki En Erken Süt Kullanımı Tarihlendirildi)

Arkeologlara göre, şu anda gömülü kişinin kim olduğunu belirlenemiyor, ancak bir antropolog tarafından yakında yapılacak analiz, muhtemelen daha fazla bilgiyi ortaya çıkaracak.

Ek olarak ekip, bireyin yaşadığı zamana dair daha kesin bir zaman çerçevesi elde etmek için iskelete radyokarbon tarihlemesi yapmayı planlıyor.

Bilgisayar tarafından oluşturulmuş mezarı gösteren bir görüntü. C: Pawel Micyk & Lukasz Szarek

Mezarın yanında çakmaktaşı parçaları da bulundu. Geçmişte mezarın üst kotunun düzlenmesi nedeniyle bazı mezar eşyaları zarar halde ortaya çıktı.

Kazıda yer almayan Varşova Üniversitesi’nde arkeoloji profesörü olan Małgorzata Kot, “Bu gerçekten heyecan verici ve çok önemli bir keşif.” diyor. “Mezar, Karpatları güneyden geçerek 6. binyılda Polonya’ya giren en eski Neolitik çiftçilere ait.” diyor.

“Bu ilk çiftçilerin kültürleri ve özellikle cenaze törenleri hakkında hala çok az şey biliyoruz. Ölülerini ya yerleşim yerlerinin içine ya da ayrı mezarlıklara gömüyorlardı, ancak mezarlıklar çok nadir bulunuyor. Bu iskeletin bu insanlara daha fazla ışık tutması mümkün.”

“Bu ilk çiftçilerin kendileri için tamamen yeni bir bölgeye girdiklerini hayal etmelisiniz. Orta Avrupa Ovalarının derin ormanlarından oluşan bir bölge. Daha sert bir iklime sahip ama aynı zamanda zaten başka insanların yaşadığı bir toprak. Halihazırda orada yaşayan avcı-toplayıcılarla karşılaşmış olmalılardı.”

Kot, bu dönemde ilk çiftçilerin ve avcı-toplayıcıların yaklaşık iki bin yıl boyunca bir arada yaşadıklarını, ancak nasıl etkileşim kurduklarının tam olarak net olmadığını söylüyor.


Live Science. 19 Mayıs 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login