Polonya’da 150 Milyon Yıllık Deniz Canavarı Fosili Bulundu

Polonya’daki araştırmacılar, pliosaur olarak bilinen 150 milyon yıllık deniz canavarı fosil kalıntılarını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, deniz kaplumbağalarını bir bütün olarak tüketebilecek kadar büyüdüğü tahmin edilen 150 milyon yıllık bir deniz yaratığının kemiklerini keşfetti. C: Science in Poland

Araştırmacılar fosili, Krzyżanowice köyü yakınlarındaki Kutsal Haç Dağları’nın kuzeydoğu kesiminde bir mısır tarlasında bulduğunu söylüyor. Fosil yaklaşık 10 metre uzunluğundaydı ve yaklaşık 145 ila 163 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Söz konusu keşif, Polonya’da bulunan ilk pliosaur fosili olma özelliğini taşıyor.

Pliosaurlar varlıkları sırasında besin zincirinin en üstünde bulunuyordu, bazıları ise modern katil balinaların iki katı büyüklüğüne kadar erişiyordu ve onlarca ton ağırlığında oluyorlardı. Karadaki veya denizdeki zamanlarının en büyük avcıları olduğuna inanılıyor. Timsah benzeri burun, yüzgeç ve büyük dişlerle uzun ve ince yapıları vardı.

(Hindistan’da 150 Milyon Yıllık ‘Deniz Canavarı’ Fosili Bulundu)

Neredeyse denizde yaşayan herhangi bir yaratığı ve yiyecek arayan bir lagünün içine girmiş olabilecek bazı toprak canlılarını mideye indirdikleri düşünülüyor. Pliosaurlar öylesine büyüktü ki, vahşi T. Rex’i bile öldürüp yiyebilirlerdi. Önceki çalışmalar, pliosaur çenelerinin iki buçuk metre uzunluğa ve T. Rex’in çenelerinden dört buçuk kat daha güçlü olduğunu gösterdi.

Büyük pliosaurid sauropterygian sürüngen (Pliosaurus sp.) çeneleri ve dişleri.

Araştırmacılar ayrıca eski timsahlar ve kaplumbağalar gibi pliosaur ile aynı bölgede bulunan diğer canlıların fosilleşmiş kalıntılarını da buldular. Tüm kalıntıların bulunduğu alanın, hayvanların yaşadığı süre boyunca tropik olduğuna inanılıyor. Daha önce yapılan araştırmalar, orada yaşayan canlılar için ideal bir yaşam alanı sağlayan ılık su lagünleri ve rezervuarları bulunan bir takımada olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar zamanın deniz kaplumbağalarının salyangoz yediğine ve kendilerinin timsahlar tarafından yendiğine inanıyorlar. Öyle ki bazı kaplumbağa kabuklarında timsah diş izleri bulundu. Pliosaurların ise yakalayabildiği herhangi birisini yediğine inanılıyor.Phys. 4 Kasım 2019.

Makale: Tyborowski, D., & Błażejowski, B. (2019). New marine reptile fossils from the Late Jurassic of Poland with implications for vertebrate faunas palaeobiogeography. Proceedings of the Geologists’ Association.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login