Platon’un Mezarı, Herculaneum’da Bulunan Papirüs ile Ortaya Çıktı

Herculaneum’da yanmış olarak bulunan bir papirüsün okunması, antik filozof Platon’un tam mezar yerini ortaya çıkardı.

Papirüs aynı zamanda Platon’un başarısız bir müzisyene yönelik küçümsemesini de vurguluyor. C: D.P. Pavone (CNR-Institute of Culturale Heritage/Biblioteca Nazionale di Napoli

Herculaneum’da bulunan eski bir papirüs tomarının kömürleşmiş kalıntıları, Platon hakkında, tam mezar yeri ve köle olmasıyla ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere uzun süredir kayıp olan bilgileri ortaya çıkardı.

İkonik Pompeii bölgesinin yakınında yer alan Herculaneum, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yok oldu. Dolayısıyla kasaba ve geniş papirüs koleksiyonu binlerce yıl boyunca kül altında kaldı.

Bölgede bulunan diğer birçok papirüs gibi, söz konusu papirüs de oldukça iyi durumda ancak büyük ölçüde kararmış ve bu nedenle neredeyse okunamaz haldeydi. Koleksiyon, Philodemus’un Filozofların İncelemesi’nin bir parçasını oluşturan Gadara Philodemus Akademisi Tarihi’nin bir bölümünü içeriyor.

(İlgili: Herculaneum’da Kömürleşen Bir Papirüs Yapay Zeka ile Okundu!)

Gadaralı Philodemus, MÖ 110 ila 40 yılları arasında yaşayan ve bir süre Herculaneum’da ikamet eden Epikurosçu bir filozoftu. Akademi Tarihi adlı eserinde Platon’un hayatı ve MÖ 4. yüzyılın başlarında Atina’da kurduğu Akademi hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

Kızılötesi ve ultraviyole optik görüntüleme, moleküler ve elementel görüntüleme, termal görüntüleme ve dijital mikroskopi gibi bir dizi tekniği kullanan araştırmacılar, yanmış papirüsten 1000’den fazla kelimeyi çıkarmayı başardılar; bu da metnin tamamının yaklaşık yüzde 30’una denk geliyor.

Proje koordinatörü Graziano Ranocchia, yeni deşifre edilen içeriklerin “çeşitli akademik filozoflar hakkında bir dizi yeni ve somut gerçeği” ortaya çıkardığını söylüyor.

Papirüs parçaları çeşitli teknikler kullanılarak ayrıntılı olarak incelendi. C: D.P. Pavone (CNR-Institute of Culturale Heritage/Biblioteca Nazionale di Napoli

Papirüsün düzenlenmesinden sorumlu Kilian Fleischer, “Yeni okumalar genellikle Platon’un Akademisi, Helenistik edebiyat, Gadara’lı Philodemus ve genel olarak antik tarih hakkındaki yeni ve somut gerçeklere dayanıyor.” diyor.

Daha önce Platon’un, MÖ 86’da Romalı diktatör Sulla tarafından yıkılan Akademi’nin arazisine gömüldüğü iyi biliniyordu. Bununla birlikte, antik papirüsü analiz ettikten sonra araştırmacılar, ünlü filozofun mezarının Museion olarak bilinen, Musalara adanmış bir tapınağın yakınındaki özel bir bahçe olduğunu belirlediler.

Kömürleşmiş belgede bildirilen diğer ayrıntılar, Platon’un muhtemelen MÖ 404’teki Sparta istilasının ardından veya Sokrates’in MÖ 399’daki ölümünün ardından Aegina adasında köle olarak satıldığını gösteriyor.

Bu açıklamalar, Platon’un köleliğinin MÖ 387’de Sicilya adasında başladığı yönündeki yaygın anlayışa meydan okuyor.

Başka bir pasajda Platon’un, Trakyalı bir Barbar sanatçının müzik yeteneklerine karşı küçümsemesini ifade ettiği aktarılıyor.


IFL Science. 24 Nisan 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login