Peru’da Çivit Mavisi Boyalı 6200 Yıllık Kumaş Bulundu

Peru’daki Huaca arkeolojik alanında 6200 yıllık çivit mavisi boyalı kumaş bulundu. Bulunan kumaş, dünyada bilinen en eski kumaşlardan biri ve çivit mavisiyle boyanmış bilinen en eski kumaş olma özelliğini taşıyor.

Peru'da Çivit Mavisi Boyalı 6200 Yıllık Kumaş Bulundu

Yapılan bu keşif, üretimi teknik olarak oldukça zor olan boyanın, çivitin bir boya olarak en eski kullanımını gösteriyor. Şimdiye kadar bilinen en eski çivit boyalı kumaş, Mısır’da bulunmuştu ve 4400 yıl öncesine tarihleniyordu. Peru’da bulunan ise bu tarihi yaklaşık 1800 yıl geriye çekiyor.

George Washington Üniversitesi’nde antropolog ve araştırmanın baş yazarlarından Jeffrey Splitstoser, 6200 yıl önce bu bölgede görülen Andean insanlarının sofistike bir kumaş teknolojisine sahip olduklarını söylüyor.

Dr. Splitstoser; “Dünyanın en önemli teknolojik başarılarından bazıları Yeni Dünya’da gelişti. Birçok insan, yerli Amerikalılar tarafından geliştirilen teknolojik gelişmelerden haberdar değil. Belki de bunun nedeni, Avrupalıların bu kıtayı fethettiğinde birçok teknolojiyi yok ederek kendi sistemlerini getirmesiydi. Ancak, eski Güney Amerikalılar tarafından geliştirilen ince lifler, sofistike boyama teknikleri, iplik ve dokuma uygulamaları hızla Avrupalılar tarafından kullanılmaya başlandı.”

Söz konusu boyalı kumaş, 2009 yılında Peru’nun kuzey kıyılarındaki bir çöl alanında yer alan Huaca Prieta’daki kazılarda bulundu. Araştırmacılar buranın, çeşitli kumaşların ve başka adakların ritüelin bir parçası olarak sunulduğu bir tapınak olduğuna inanıyor. Çöl iklimi sayesinde çok iyi derecede günümüze kadar korunan buluntular, antik uygarlıklara ve yaşam biçimlerine ışık tutuyor.

Ayrıca burada bulunan çivit mavisi boya, beklenmedik bir şekilde 21. yüzyılla ilginç bir bağlantı sağlıyor. Çivit boyasının gelişimi, gelecek yıllardaki moda trendleri, kumaş ve tekstil sanatlarında kritik bir önem taşımaktaydı. Dr. Splitstoser, “Antik Amerikalılar olmasaydı, şu anda mavi kotlarımız (Blue jeans) olmazdı” diyor.

Çivit mavisi boyalı kumaş şu anda Peru’daki Cao Müzesi’nde segileniyor. Makalesi ise 14 Eylül’de “Early Pre-Hispanic Use of Indigo Blue in Peru” adıyla Science Advances’te yayımlandı.


Science Daily

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login