Peru’da Bir Evin Altında İnkalara Ait Mezar Ortaya Çıkarıldı

Bilim insanları, Peru’nun başkenti Lima’nın merkezindeki bir evin altında, İnka döneminden kalma bir mezar ortaya çıkardılar.

Arkeologlar, kumaşa sıkıca sarılmış ‘birden fazla insan bedeni’ içeren eski mezarı kazıyorlar. C: Reuters

Mezarda seramikler ve kaliteli süs eşyalarının yanısıra, kumaşa sarılı kalıntılar da bulunuyor.

Baş arkeolog Julio Abanto, 500 yıllık mezarın kumaşa sıkıca sarılmış “birden fazla insan bedeni” içerdiğini söylüyor.

Julio Abanto, gömülenlerin muhtemelen, güçlü İnka’nın 1400’lerde Güney Amerika’nın batısı boyunca yayılan bir imparatorluğu yönetmeden önce, günümüz Lima’sını iskan eden bir kültür olan Ruricancho toplumunun seçkinlerinden olduğunu söylüyor.

(İlgili: Peru’da İplerle Bağlanmış En Az 800 Yıllık Mumya Keşfedildi)

Machu Picchu’nun dağ tepesindeki kraliyet yerleşkesi de dahil olmak üzere altınları ve sofistike yapılarıyla ünlü olan İnka, 1532’de İspanyol işgalciler tarafından yenildi.

Lima’daki evin sahibi Hipolito Tica, sürpriz buluntu karşısında duygulandığını söylüyor. Tica, San Juan de Lurigancho mahallesindeki işçi sınıfının gelecek nesillerinin, çevrelerindeki zengin tarihi daha iyi takdir edeceklerine dair bir umudu ifade ederek, “Bu harika. Gerçekten de bunu tarif edecek başka bir kelimem yok.” diyor.

Kazılar, Tica’nın mülkü için yapılan inşaat planlarının bir arkeolojik araştırmayı gerektirmesinden sonra Mayıs ayında başladı. Lima bölgesi, İnka’dan önce ve sonra gelişen kültürlerden yüzlerce arkeolojik buluntuyla tanınıyor.


Reuters. 23 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login