Orta Çağ Adamı, Yüzüne Aldığı Balta Darbesiyle Ölmüş

Bir Orta Çağ kafatasının yüz rekonstrüksiyonu, savaş kurbanının bir balta ile ölümcül bir darbe almış olabileceğini ortaya koyuyor.

Bir kafatası ve kurbanın yüzünün rekonstrüksiyonunu gösteren görsel. C: Cicero Moraes

Yüze saplanan bir balta, muhtemelen 1361’de İsveçli çiftçiler ve Danimarka ordusu arasında ortaya çıkan kanlı bir savaş olan Gotland Savaşı sırasında bir Orta Çağ savaşçısını öldüren son darbeydi. Şimdi ise, 660 yıldan fazla bir süre sonra, araştırmacılar bu adamın neye benzediğini gösteren bir yüz rekonstrüksiyonu yayınladılar.

Araştırmacılar, yayınladıkları yeni bir çalışmada, isimsiz savaşçı ve onu öldüren korkunç yaralanma hakkında korkunç ayrıntıları anlattılar.

Ayrı bir arkeolog ekibi, fotogrametri adı verilen bir yöntem kullanarak, savaş alanının yakınında gömülü olan insan kalıntılarını taradı ve bulgularını yayınladı. Özellikle bir kafatası, grafik uzmanı, 3B sanatçısı ve tasarımcı olan çalışmanın baş yazarı Cícero Moraes’in dikkatini çekti.

(İlgili: Orta Çağ’da Yaşamış Kadının Yüzü Canlandırıldı)

Kafatasında, alt çenenin sol alt kısmından, bir zamanlar burnun olduğu boşluğa kadar çapraz olarak uzanan derin bir çatlak; darbenin gücüyle birkaç dişin kırıldığı ortaya çıktı. Böylesine şiddetli bir savaş yarası ancak bir şekilde verilebilirdi: yüze gelen güçlü bir balta darbesi.

Moraes, “Kullanılabilecek silah seçenekleri arasında en tutarlı olanı baltaydı. Bu yüzden bir balta modelledim ve kemiğe yerleştirdim. Onu öldürüp öldürmediğini bilmek zor ama yumuşak dokuya çok fazla zarar verdiği kesin. Baltanın yüzüne saplandığını görmek şok ediciydi.” diyor.

Moraes, korkunç yaranın yanı sıra, Gotland Savaşı sırasında ölen 1.800 yerel çiftçiden biri olması dışında adam hakkında fazla bir şey bilinmediğini söylüyor.

Yüz yaralanmasına farklı açılardan daha yakından bakmak, saldırının ne kadar korkunç olduğunu gösteriyor. C: Cicero Moraes

İstila, seyrek nüfuslu İsveç adasının kontrolünü ele geçirmek için stratejik bir hareketle 1340’tan 1375’e kadar hüküm süren Danimarka Kralı Valdemar Atterdag (Valdemar IV olarak da bilinir) tarafından yönetildi.

“Gotland savaşçılarının çoğu deneyimsiz kırsal milislerdi ve çoğunlukla iyi eğitimli paralı askerlerden oluşan bir kadroyla Danimarka ordusu tarafından katledildi. O kadar çok ölü vardı ki, çoğu tüm kıyafetleriyle gömüldü ve ilk kazıları yapan arkeologları büyük bir şaşkınlığa uğrattı.”

Ve yüzüne balta darbesi alan savaşçı, kalıntılarında korkunç savaş yaraları olan tek kişi değildi. Birçoğunun kafataslarında ve bacaklarında, kemiklerini derinden kesen oldukça kötü yaralar vardı.

Çalışma için Moraes, adamın neye benzediğini tahmin eden iki dijital üç boyutlu yüz modeli yarattı. Siyah beyaz olan ilk modelde, adam gözleri kapalı nötr bir pozdaydı. İkincisi, daha spekülatif bir sanatsal yaklaşım içeriyor, adamı renkli hale getiriyor ve onu siyah saçlı, dolgun sakallı ve yüzünün alt kısmına uzanan büyük bir kesikle gösteriyordu.

Moraes’e göre, ikinci model, tam insanlaştırmanın gerekli unsurlarını sağlamayı amaçlıyor. Bu siyah beyaz tonlarla iletilmesi zor bir etki.

Moraes, korkunç yaralanmayı gerçekçi renk ve ayrıntılarla tasvir etmenin, uzak geçmişteki savaşın acımasızlığını en doğru şekilde aktardığını ve bugün devam eden savaşın dehşetine karşı uyarıda bulunduğunu söylüyor.


Live Science. 4 Kasım 2022.

Makale: The Facial Approach of a Victim of the Battle of Gotland (1361).

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login