Nero’nun Sarayında Gizli Sfenks Odası Keşfedildi

Roma İmparatoru Nero’nun sarayının kalıntılarında, Kolezyum yakınlarındaki tepelerin altına gizlenmiş gizli bir tonoz keşfedildi.

İmparator Nero’nun antik Roma sarayının kalıntılarında gizli bir tonoz bulundu. C: Parco Archeologico Del Colosseo

Kolezyum Arkeoloji Parkı’ndan yapılan açıklamaya göre, oda yaklaşık 2.000 yıl boyunca saklı kalmıştı ve muhtemelen MS 65 ile MS 68 yılları arasına tarihleniyor.

Sfenks Odası olarak adlandırılan oda, bir sfenks de dahil olmak üzere gerçek ve mitolojik yaratıkların duvar resimleriyle zengin bir şekilde süslenmiş.

(Roma İmparatoru Nero’nun Kötü Şöhreti Yalan mıydı?)

2.000 yıldır inanılmaz derecede iyi korunmuş kırmızı, yeşil ve sarı pigmentlerle boyanmış tonozlu oda, aynı zamanda bir centaur, Pan, sayısız bitki ve su süslemelerinin görüntüleri ve bir panter tarafından saldırıya uğrayan kılıç kullanan bir adamın sahnesi ile dekore edilmiş.

Nero’nun sarayında bulunan Sfenks Odası’ndaki centaur resimleri. C: Parco Archeologico Del Colosseo

Açıklamaya göre, araştırmacılar buraya yakındaki bir odayı restore etmeye hazırlandıkları sırada söz konusu Sfenks Odası tesadüfen keşfedildi.

Odanın kavisli tavanı 4.5 metre yüksekliğinde ve odanın çoğu hala toprak ile dolu.

İmparator Nero, Domus Aurea ya da “altın ev” olarak bilinen devasa sarayını, Roma’nın üçte ikisini küle dönüştüren altı gün süren yangının ardından MS 64 yılında inşa etmeye başladı.

(İngiltere’de Bulunan Tapınaklar İmparator Nero’nun Kibir Projesi Olabilir)

Araştırmacılar, yüzlerce yıllık kazı çalışmalarından sonra hala Domus Aurea’daki yeni odaları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Sarayın kalıntıları ilk olarak 15. yüzyılda keşfedilmişti.

Gizli odanın duvarında panter ve kılıç kullanan bir adam betimi. C: Parco Archeologico Del Colosseo

Kullanıldığı dönemde sarayın Roma’nın ünlü yedi tepesinden dördünün üzerine yayıldığı ve en az 300 oda içerdiğine inanılıyor.

Kısmen, narsisistik inşaat projesine sayesinde Nero’nun şöhreti kötüye gitti ve bugün güç delisi çılgın bir despot olarak hatırlanıyor.

Nero’nun MS 68’deki intiharından sonra sarayının çoğu yağmalandı, toprakla dolduruldu ve üzerine inşa edildi. Sarayın merkezi özelliklerinden biri olan büyük bir yapay göl, sonunda MS 70’te Roma Kolezyum’u olarak bilinen Flavian Amfitiyatrosu ile kaplandı.


Live Science. 13 Mayıs 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login