Neandertal Geni Taşıyan Kadınlar Daha Doğurgan

Yapılan araştırmaya göre, bir tür Neandertal genini taşıyan kadınlar diğerlerine göre daha fazla doğurgan.

Başında kuş tüyleriyle, Nana isimli Neandertal kadın rekonstrüksiyonu, Gibraltar Müzesi C: S. Finalyson/ Gibraltar Ulusal Müzesi

Max Planck Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, bugün Avrupa’da yaşayan kadınların üçte biri, progesteron reseptörünü Neandertallerden miras almış.

Progesteron, artan doğurganlık, erken hamilelik sırasında daha az kanama ve daha az düşük yapma ile ilişkili bir gen varyantı.

(Neandertaller ve Modern İnsanlar Sanılandan Çok Fazla Seks Yaptı)

Araştırma yazarlarından Hugo Zeberg, “Progesteron reseptörü, Neandertallerle melezleşerek modern insanlara geçen uygun genetik varyantların, bugün yaşayan insanlarda nasıl etkileri olabileceğinin bir örneği.” diyor.

C: Getty

Progesteron, adet döngüsünde ve hamilelikte önemli bir rol oynayan bir hormon. 450.000’den fazla katılımcının (aralarında 244.000 tanesi kadın) biyo-banka verilerinin analizi, Avrupa’daki üç kadından neredeyse birinin progesteron reseptörünü Neandertallerden miras aldığını gösteriyor. Bu kadınlardan yüzde 29’u Neandertal reseptörünün bir kopyasını ve yüzde üçü iki kopyasını taşıyor.

Hugo Zeberg, “Bu geni miras alan kadınların oranı, Neandertal gen varyantlarının çoğundan on kat daha fazla. Bu bulgular, reseptörün Neandertal varyantının doğurganlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.” diyor.

(Afrikalılarda Şaşırtıcı Miktarda Neandertal DNA’sı Çıktı!)

Yapılan çalışma, reseptörün Neandertal varyantını taşıyan kadınların erken hamilelik sırasında daha az kanama, daha az düşük yapma ve daha fazla çocuk doğurma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Moleküler analizler, bu kadınların hücrelerinde daha fazla progesteron reseptörü ürettiğini ortaya koydu, bu da progesterona duyarlılığın artmasına ve erken düşüklere ve kanamaya karşı korunmaya yol açabilir.


Karolinska Institutet. 26 Mayıs 2020.

Makale: Hugo Zeberg, Janet Kelso, Svante Pääbo. 2020. The Neandertal Progesterone Receptor. Molecular Biology and Evolution.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login