Müze, Roma İmparatorunu Trans Kadın Olarak Yeniden Etiketledi

Bir müze, Roma imparatorunun aslında trans kadın olduğu sonucuna vardıktan sonra sergisini yeniden etiketlemeye karar verdi.

Elagabalus büstü. Capitoline Museums. C: Wikimedia Commons

Kuzey Hertfordshire Müzesi artık imparator Elagabalus’tan İngilizce’de kadınlar için kullanılan “she” ve “her” zamirleriyle söz edecek.

Bu karar, klasik metinlerde imparatorun bir zamanlar “Bana Lord demeyin, çünkü ben bir Leydi’yim” dediğinin iddia edilmesinden sonra alındı.

Müze sözcüsü, “geçmişteki insanlar için zamirleri belirleme konusunda duyarlı olmanın yalnızca kibar ve saygılı bir davranış” olduğunu söylüyor.

Müzede, koleksiyonundaki diğer LGBTQ+ eşyaları arasında sıklıkla sergilenen bir adet Elagabalus madeni parası bulunuyor.

(İlgili: Antik Roma’nın Transseksüel Kabul Edilen İmparatoru Elagabalus)

Açıklamada, “Sergilerin, tanıtımların ve konuşmaların mümkün olduğunca güncel ve kapsayıcı olmasını sağlamak için LGBTQ+ yardım kuruluşu Stonewall’a danışıldığı belirtildi.

Daha çok Elagabalus olarak bilinen Marcus Aurelius Antoninus, MS 218’den MS 222’de 18 yaşında suikasta uğramasına kadar sadece dört yıl boyunca Roma imparatorluğunu yönetti.

Kısa saltanatı boyunca giderek daha tartışmalı bir figür haline geldi ve rastgele yaşadığı cinsel ilişkilerle ün kazandı.

Elagabalus’un çağdaşı olan senatör Cassius Dio, kayıtlarında imparatorun beş kez evlendiğini yazıyor; dört kez kadınlarla, bir kez de eski bir köle ve araba sürücüsü olan Hiercoles ile.

Dio, bu son evlilikte imparatora evlilik bahşedildiğini ve eş, metres ve kraliçe olarak adlandırıldığını yazıyor.

Elagabalus’un cinsiyet kimliği üzerine tartışmalar uzun süredir devam ediyor ve çoğu zaman akademisyenler bu konuda ikiye bölünüyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Klasikler profesörü Dr. Shushma Malik, “Elagabalus’un hayatını anlamak için yararlandığımız tarihçiler ona karşı son derece düşmanca tavır almıştı ve bu nedenle göründüğü gibi değerlendirilemezler. Elagabalus’un kendi sözlerine ilişkin doğrudan bir kanıtımız yok.” diyor.

“Roma edebiyatında kadınsı dil ve kelimelerin bir siyasi figürü eleştirme veya zayıflatma yolu olarak kullanıldığı dönemlere ilişkin pek çok örnek var.”

“Elagabalus’un makyaj yaptığı, peruk taktığı ve vücut kıllarını aldığına dair atıflar, sevilmeyen imparatoru zayıflatmak için yazılmış olabilir.”

Dr Malik, Romalıların cinsiyet akışkanlığının farkında olduğunu ve edebiyatta zamirlerin değiştirildiğine dair örnekler bulunduğunu, ancak bunun yaşayan insanları tanımlamaktan ziyade genellikle mit ve dine atıfta bulunmak için kullanıldığını söylüyor.

Ancak, Kuzey Herts Konseyi İşletme ve Sanattan sorumlu yönetici üye olan meclis üyesi Keith Hoskins, “Dio’nunki gibi metinler, Elagabalus’un kesinlikle ‘kadın’ zamirini tercih ettiğine dair kanıt sağlıyor. Ve bu, çağdaş zamanlarda onu tartışırken yansıttığımız bir şey; başka yerlerde standart uygulama olduğuna inanıyoruz.” diyor.

“Elagabalus’un kendini kadın olarak tanımladığını ve hangi zamirlerin kullanılacağı konusunda açık bir şekilde konuştuğunu biliyoruz, bu da zamirlerin yeni bir şey olmadığını gösteriyor.”


BBC News. 22 Kasım 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login