Morgan Freeman’ın Sunduğu Programa Çatalhöyük Konu Oldu

Amerikalı aktör Morgan Freeman’ın sunduğu “İnancın Hikayesi” adlı belgeselin dördüncü bölümüne Konya’daki 9.000 yıllık yerleşim Çatalhöyük konu oldu.

Morgan Freeman'ın Sunduğu Programa Çatalhöyük Konu Oldu

Morgan Freeman’ın sunuculuğunu yaptığı “İnancın Hikayesi – The Story of Gods” adlı belgeselin, çekimleri National Geographic’te yayınlanmak üzere geçtiğimiz yıl yapıldı. 2015 yılının Ekim ayında Konya’ya gelerek çekim yapan ekibin hazırladığı belgesel, bu yıl yayınlanmaya başladı.

Freeman her bölümde, inançla ilgili büyük bir sorunun cevabını arıyor. Kötülüğün kökeninden, ölümden sonra yaşama, yaratılış hikayelerinden, mucizelere kadar insanlığın bugüne kadar kendine sorduğu büyük soruların cevaplarının arandığı bu özel belgesel seride Morgan Freeman dünyanın pek çok farklı yerine giderek her inancı tarafsız bir bakış açısıyla inceliyor. Programın dördüncü bölümünde ise geçtiğimiz yıl çekimleri Konya’da yapılan Çatalhöyük konu oldu. Programın “Yaratılış” isimli dördüncü bölümünde, insanların tek tanrılı dine geçişi ile yerleşik hayata geçişi arasında bir bağ olup olmadığı araştırıldı.

Çatalhöyük

Çumra’da Konya Ovası’na hakim bir noktada yer alan Çatalhöyük, günümüzden 9.000 yıl önceye tarihlenen bir Neolitik Dönem yerleşmesidir. 2.000 yıl boyunca kesintisiz yerleşim gören Çatalhöyük, dönemin en büyük ve en kalabalık yerleşimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Buradan bulunan Neolitik ve Kalkolitik dönem buluntuları, binlerce yıl önceki Orta Anadolu yaşamını anlamamız için pek çok veri sunuyor.

Elbette ki Çatalhöyük’ten daha eski neolitik yerleşimler de var. Örneğin Mezopotamya’da yer alan Eriha, Çatalhöyük’ten 1000 yıl kadar daha eski fakat Çatalhöyük, barındırdığı nüfus ve yüzölçümü bakımından çok daha değerli olarak görülüyor. Dönem içerisinde Çatalhöyük’te en az 8.000 insanın yaşadığı düşünülüyor. Burası sadece nüfus büyüklüğü ile değil, bu dönemde mezopotamya dışında böylesine büyük bir yerleşimin olması dolayısı ile de oldukça şaşırtıcı bir yer.


natgeotv.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login