MÖ 6. Yüzyıldan Kalma Ev Antik Roma’nın Sınırlarını Genişletti

Roma’nın merkezinde keşfedilen MÖ 6. yüzyıla tarihlenen bir ev, Roma’nın MÖ 5-6. yüzyıllardaki haritasını değiştirdi ve şehrin tahmin edilenden çok daha geniş olduğunu kanıtladı. Tahta direkleri ve çatısı da korunmuş olan ev, nekropol sanılan bölgenin aslında yerleşildiğini gösterdi.

MÖ 5-6. yüzyıllarda Roma’nın oturmaya ayrılmış bölgesinin daha güneyde, Roma forumunun çevresinde olduğu düşünülüyordu. Yeni evin bulunduğu Quirinale Tepesi bölgesinin sadece nekropol olarak kullanıldığı düşünülüyordu

2003 yılında tepedeki Palazzo Canevari’de tarihi eserlerin oldup olmadığını anlamak için yüzey araştırmaları başlatıldı. Müteakip kazılardan sonra 2013 yılıdı burada 5. yüzyıla tarihlenen oldukça büyük bir tapınak bulundu. . Servius Surları zamanına tarihlenen bu yeni keşfin ise bir devrim niteliğinde olduğu söyleniyor

MÖ 6. yüzyıla tarihlenen ev dikdörtgen şeklindeydi ve büyük ihtimalle iki odaya ayrılmıştı. Süngertaşı bir temele yapılan evin kiremitten bir çatısı vardı. Tahtadan yapılmış duvarlar da kille kaplanmıştı. Evin girişinde, uzun kenarlarından birine açılan bir revak vardı. 

Kazı başkanı Mirella Serlorenzi “Bu yapı arkaik Roma’da resmen eksik. Forum bölgesinde de sadece izler bulunuyor. Bu ev herhalde, tapınağın inşa edilmesinden önce yaklaşık 50-60 yıl boyunca kullanıldı. Evin tapınağın yanındaki konumu, burasının kutsal bir bölge olduğunu, ve burada yaşayan kişinin bu bölgeyi kolladığını düşündürüyor” diyor.

“Fakat daha önemli olan, Quirinale bölgesinin şehirleşmesini geriye dönük olacak tarihleyebilecek olmamız. Servius Surları zaten ikamet edilen ve nekropol olmayan bir bölgeyi kuşatıyordu. Bu da antik Roma’nın MÖ 6. yüzylın başında sandığımızdan çok daha büyük olduğunu ve Forum’un etrafıyla kısıtlı olmadığını gösteriyor.”

ANSAmed
Görseller: Angelo Carconi/ANSA/AP

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login