Mısır’daki Antik Lahit Canlı Yayında Açılıyor

Mısır’da antik bir lahit, ilk defa televizyonda canlı yayında açılıyor. Mısır’ın ünlü arkeoloğu Zahi Hawass eşliğinde, canlı yayında ilk kez mühürlü bir antik Mısır lahdi açılıyor.

Discovery Channel, televizyonlarda ilk kez Mısır’daki antik bir lahdin açılışını yayınlıyor. “Expedition Unkown: Egypt Live” adındaki 2 saat sürecek canlı yayın başlamış durumda.

Programın sunucusu Josh Gates’in yayında, Mısır Eski Eserler Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri ve Mısır’ın ünlü arkeoloğu Zahi Hawass yer alıyor.

Ekip ayrıca 40 antik mumyaya ev sahipliği yapan Gize piramit kompleksinin güneyindeki Nil Nehri boyunca bir şehir olan Minya’nın eteklerinde bir kazı alanının iç odalarını da keşfedecek. Gösterinin ana etkinliğinin bir parçası olarak, ekip 3.000 yıllık bir mumya içeren kireçtaşı lahdi açacak.

Taş lahit açıldığında ne bulmayı umduğu sorulan Josh Gates şöyle diyor: “Bunun güzelliği bu. Bilmiyorum ve bu işin eğlencesi burada diye düşünüyorum.”

“Ancak orada bir sürü mumyanın olduğunu biliyoruz.”

Canlı yayını buradan izleyebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login