Mısır’da Nil Deltası’nın En Eski Yerleşimi Bulundu

Arkeologlar, Mısır’da Nil Deltası’nın bilinen en eski, 7.000 yıllık yerleşimini ortaya çıkardı. Yerleşim, Neolitik çağa tarihleniyor.

Mısır’da keşfedilen 7.000 yıllık köy. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Kahire’nin kuzeyindeki Dakahlia valiliğinin Tell el-Samara bölgesinde Neolitik bir köyün keşfini duyurdu.

Mısır ve Fransa’dan bilim insanlarından oluşan araştırma ekibi, çömlek ve taş aletlere ek olarak, organik maddelerin (hayvan kemikleri ve bitki kalıntıları gibi) yer aldığı birkaç depolama silosunun da yerini tespit etti.

Bu bulgular, köyün MÖ 5.000 yıllarında var olduğunu gösterdi. Yani, Antik Mısır’ın en önemli yapılarından biri olan Büyük Gize Piramidi’nin inşasına başlanmasından yaklaşık 2.500 yıl önce bu köy kurulmuştu.

(Antik Mısır Mumyalama Formülü Ortaya Çıktı)

Araştırma lideri Frederik Geo yaptığı basın açıklamasında, “Sahadaki kazılar 2015 yılından beri devam ediyor. Bu keşif, uzmanların İlk Hanedanlıktan (Kuzeyin ve Güneyin Kral Mina tarafından birleştirildiği dönem) binlerce yıl önce Delta’da yaşayan topluluklar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacak.” diyor.

Arkeologlar önümüzdeki sezon, bu köy yerleşmesini kazmaya devam edecekler ve bulunan organik materyallere yapılacak olan analizlerin, Mısır’daki erken çiftçilik ve tarımın kökenlerine ışık tutacağını umuyorlar.

Yaklaşık birkaç ay önce Mısır’ın İskenderiye kentinde bulunan büyük siyah granit lahit, dünya çapında büyük ilgi uyandırmıştı.

(Mısır’daki Kara Lahitten Çıkan Üç Çizim Ne Anlama Geliyor?)

Mısır, 2011 Arap Baharı’ndan bu yana istikrarsızlıkla boğuşuyor ve bir zamanlar ülkenin gelirinin %11’inden fazlasına katkıda bulunan turizm sektörünün düzelmesi için büyük çaba sarfediyor. Ancak ülke, kültürel mirasının bir parçası olarak, bu yıl içinde uzun zamandır beklenen Büyük Mısır Müzesi’nin açılışıyla ziyaretçi sayısını bir kez daha yükseltmeyi hedefliyor.

5.2 milyon metrekarelik yapının inşa edilmesi 1 milyar dolardan fazla bir maliyete neden oldu ve dünyanın tek bir medeniyete adanmış en büyük yapısı olacak.


The CNN. 3 Eylül 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login