Mısır’da Bir Çiftçi, Firavuna Ait 2.600 Yıllık Stel Keşfetti

Mısır’da İsmailiye yakınlarındaki bir çiftçi, MÖ 589 – 570 yıllarında hüküm süren firavun Apries tarafından dikilmiş 2.600 yıllık bir stel ortaya çıkardı.

2.600 yıllık bu taş levhanın üzerinde 15 satırlık hiyeroglif yer alıyor. C Mısır eski eserler bakanlığı

Çiftçi, Kahire’nin yaklaşık 100 kilometre kuzeydoğusunda, arazisini ekime hazırlarken bu eski kumtaşı steli buldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, çiftçi daha sonra keşif hakkında Turizm ve Eski Eserler Polisi ile temasa geçti. 230 santimetre uzunluğundaki stel, 103 cm genişliğinde ve 45 cm kalınlığında.

Stelin tepesinde kanatlı bir güneş diski (bazen güneş tanrısı Ra ile ilişkilendirilen bir disk) ile firavun Apries’in bir kabartması ve bunun altında 15 satırlık hiyeroglif yazısı var.

(Mısır’da Yüzlerce Kaya Mezarı Bulundu)

Wahibre Haaibre olarak da bilinen Apries, Mısır’ın bağımsız olduğu ve başkentinin genellikle kuzey Mısır’daki Sais’te bulunduğu bir zaman olan Mısır’ın 26. hanedanı (MÖ 688 – 525) döneminde hüküm sürdü.

Stelin üzerindeki hiyerogliflerin tercümesi için çalışmalar sürüyor. Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, stelin Apries’in Mısır’ın doğusunda üstlendiği bir askeri harekatla ilgili göründüğünü söylüyor.

Antik Yunan tarihçisi Herodotus (yaklaşık MÖ 484-425’te yaşamış), Apries’in Fenikelilere karşı kaybettiği bir savaşta birçok Mısırlı askerin ölümüne neden olduğunu ve Mısır’da bir iç savaşa yol açtığını, bunun sonucunda ise Apries’in öldürülmesine ve yerine Amasis adında başka bir firavun geldiğini iddia etmişti. Bu stelin bu olaylara dair yeni bir ışık tutup tutmayacağı ise şimdilik belli değil.


Live Science. 18 Haziran 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login