Meksika’da 1,000 Yıl Önce Mısır İşlemek İçin Kullanılmış Çukurlar Bulundu

Meksika’da, 1,000 yıllık bir törensel kompleks alanı içinde keşfedilen dairesel çukurların, mısır işlemek için kullanıldığı düşünülüyor.

Mexico01

[F: Cortesía Noemí Castillo/INAH]

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden araştırmacıların belirttiğine göre, Puebla eyaletindeki Eski Tehuacan Törensel Kompleksi’nde bulunan MS 1,000-1,350 yıllarına tarihlenen dört küçük çukur, “İspanyolların kıtaya gelişinden önceki dönemde yapılmış, alkali ortamda ısıtma (nikstamalizasyon) işleminin kanıtı olabilir.”

Bu işlemde mısır taneleri, genellikle kireç suyundan yapılmış alkali bir çözelti içerisinde ıslatılıyor, daha sonra kabukları çıkarılıyor ve pişirme için öğütülüyor.

Meksika'da 1,000 Yıl Önce Mısır İşlemek İçin Kullanılmış Çukurlar Bulundu

[F: Cortesía Noemí Castillo/INAH]

Çukurlar genelde mutfak alanlarının yakınında bulundu. Bu alanlarda yemeği ısıtmak için kullanılan düz bir tava olan “comal”lar da bulunuyordu.

Her çukur yaklaşık 60 cm’lik bir çapa sahipti ve kil ile kireç karışımı bir maddeyle yapılmıştı. Çukurlar yaklaşık 5 litre su alabiliyordu.

Çukurlar, alandaki yağmur suyu toplama sisteminden ayrılmış olduğu için, bu çukurların su toplamak ve dağıtmak için olduğu ihtimalini eledi.

Meksika'da 1,000 Yıl Önce Mısır İşlemek İçin Kullanılmış Çukurlar Bulundu

Eski Tehuacan Törensel Kompleks Alanı [F: Cortesía Noemí Castillo/INAH]

Bu su toplama ve dağıtma sisteminde yağmur suyu, yaklaşık 20,000 litre su kapasitesi olan devasa sarnıçlarda depolanıyordu. Bu su, alan boyunca, başlıca meydanlardan geçen bir kanal şebekesi sayesinde dağıtılıyordu.

Eski Tehuacán arekolojik siti Orta Meksika’daki Puebla’da bulunuyor ve 126 hektar alanı kaplıyor.


IANS, 19 Ağustos 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login