Maymunlar Taşları ‘Seks Oyuncağı’ Olarak Kullanıyor

Endonezya’daki maymunlar, seks oyuncağı hipotezi olarak bilinen şeyi destekler şekilde, taşları kullanarak mastürbasyon yapıyor.

Uzun kuyruklu makaklar zevk için taşları kullanıyor.

Uzun kuyruklu makakları (Macaca fascicularis) inceleyen araştırmacılar, maymunların zevk almak için tekrar tekrar cinsel organlarını taşla ovuşturduklarını buldu. Bu bulgu, aynı araştırmacılar tarafından daha önceki bir çalışmada önerilen ve aktiviteyi alet destekli bir mastürbasyon biçimi olarak sunan ‘seks oyuncağı hipotezi’ için daha fazla kanıt sağlıyor.

Ekip, farklı yaş gruplarındaki erkek ve dişilerin hepsinin mastürbasyon yapmak için taş kullandığını, ancak gruplar arasında bazı farklılıklar olduğunu buldu: Dişi maymunlar, kullandıkları taşlar konusunda daha seçici olurken, aktiviteyi en çok genç erkekler yapıyordu. Maymunları izleyen araştırmacıların, bu davranışı gözlemlemek için genellikle uzun süre beklemeleri gerekmedi.

(İlgili: Brezilya’daki Maymunlar 3.000 Yıldır Taş Alet Kullanıyor)

Alberta’daki Lethbridge Üniversitesi’nde doktora adayı olan baş yazar Camilla Cenni, “Bu genital taşın oldukça düzenli bir şekilde sürtüldüğünü görüyorsunuz. Elbette sürekli yapmıyorlar ama durup onları görürseniz ve taşlarla oynamaya başlarlarsa muhtemelen yapacaklardır.” diyor.

Bazı makak popülasyonları, görünüşte bir oyun biçimi olarak, davranışsal repertuvarlarının bir parçası olarak taşları düzenli olarak manipüle eder. Etrafta taş taşıyorlar, yüzeylere sürtüyorlar ve birbirine vuruyorlar. Cenni, bu taş manipülasyonunun muhtemelen kültürel olduğunu, çünkü sadece belirli popülasyonlarda görüldüğünü söylüyor.

Yeni çalışmada açıklanan “kendi kendine yapılan alet destekli mastürbasyon”, muhtemelen bu daha geniş taş kullanımından kök alıyor. Ancak şimdiye kadar, Endonezya’nın Bali kentinde yalnızca bir makak popülasyonunda belgelendi.

Cenni, “Hayvanlarda alet kullanımı hakkında konuştuğumuzda, normalde hayatta kalmaya bağlı örnekleri düşünürüz.” diyor. Örneğin, şempanzeler (Pan troglodytes) fındık kırmak için taş kullanırlar. “Objeleri alet olarak kullanmanın bir hayatta kalma meselesi olmak zorunda olmadığını öne süren artan sayıda çalışma var. Bu açıkça buna bir örnek.”

Yeni araştırma, Cenni tarafından yönetilen ve 2020’de Physiology & Behavior dergisinde yayımlanan bir araştırmaya dayanıyor. Çalışma ilk olarak erkek makaklarda seks oyuncağı hipotezini öne sürerken, yeni araştırma erkek ve dişileri ve onların potansiyel motivasyonlarını inceledi.

Genç erkekler, aktiviteye olgun erkeklere göre önemli ölçüde daha fazla zaman harcadılar. Aslında olgun erkekler, muhtemelen olgun dişilere erişimleri olduğu için, taş mastürbasyonunu en az yapanlardı. Bununla birlikte, her iki cinsiyetten bireysel makaklar arasında çok fazla çeşitlilik vardı. Cenni, “Bu gruplar içinde, bunu diğerlerinden daha fazla yapan maymunlar var.” diyor.

Çalışmada incelenen maymunlar, Ubud kasabasındaki Kutsal Maymun Ormanı Koruma Alanı içinde ve çevresinde, kentte yaşayan makaklardı. Serbest dolaşımdalar ve insanlar tarafından besleniyorlar.

Araştırmacılar, beslemenin maymunlar üzerindeki baskıyı gevşeterek, onları taş davranışlarına daha fazla dahil olmaya yol açabileceğini öne sürdüler. Başka bir deyişle, diğer maymunlara göre ellerinde daha fazla zaman var ve bunu taşlarla geçirmeyi seçiyorlar.


Live Science. 19 Ağustos 2022.

Makale: Cenni, C., Christie, J. B., Van der Pant, Y., Gunst, N., Vasey, P. L., Wandia, I. N., & Leca, J. B. (2022). Do monkeys use sex toys? Evidence of stone tool‐assisted masturbation in free‐ranging long‐tailed macaques. Ethology.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login