Makedonya’da Kanalizasyon Kazısında Asilzade Mezarı Bulundu

Bugünkü Vergina şehri olan Aigai, Makedonya’nın ilk başkentiydi ve uzun süre kraliyet mensuplarının gömüldüğü bir yerdi.

Mezar yaklaşık 2.300 yaşında ve eski soylulara aitti. C: Angeliki Kottaridi

Makedonya’nın antik kenti Aigai’de yapılan yeni bir kanalizasyon sisteminin inşası, çarpıcı bir antik mezarı ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, mezarın MÖ 3. yüzyılda gömülmüş olan yerel bir soyluya ve eşine ait olduğuna inanıyor.

Mezarın Keşfi

Mezarın keşfi, “2023 Makedonya ve Trakya Arkeoloji Projesi “nin 36. Yıllık Arkeoloji Toplantısı’nda Eski Eserler Onursal Müfettişi Angeliki Kottaridis tarafından duyuruldu.

Kottaridis’in sunumunda açıkladığı üzere mezar, Orta Makedonya’nın Imathia bölgesinde yer alan Aigai’de yeni bir kanalizasyon şebekesinin inşası sırasında keşfedildi.

Kottaridis, “Tabii ki ona zarar vermedik, kazı hemen durdu ve onu ortaya çıkardık. Cepheyi korumak için hemen bir operasyon yapıldı, çünkü harçları vardı ve sonra fazla değil, sadece girebilecek kadar açtık.” diyor.

Aigai antik sarayı ve tiyatrosunun havadan görünümü. C: Ephorate of Antiquities of Imathia

Sonuç olarak ekip, basit bir cepheye ve bir taş yığınıyla çevrelenmiş bir kapı aralığına sahip mezarı ortaya çıkardı. Arkeologlar içeri girdikten sonra yaklaşık 3,65 m x 2,7 m boyutlarında, fiyonklu kurdelelere benzeyecek şekilde tasarlanmış boyalı altın bantlarla süslenmiş bir alan keşfettiler.

Kottaridis’e göre, mezar “oldukça önemli” gibi görünüyor, çünkü buraya gömülen adam “demir parçalarla güçlendirilmiş” bir kalkanın yanı sıra üstün işçiliğin izlerini gösteren bir dizi iyi korunmuş silahla gömülmüş.

(İlgili: Antik Makedonya’nın Kalbi: Aigai’nin Yeniden Keşfi)

Adam yalnız gömülmemişti. Mezarın cephesi iki aşamada tamamlanmış gibi görünüyor; birincisi kendisi için, ikincisi ise içinde bulunan ve muhtemelen eşi olan bir kadın için. Kadın, boncuklar, kolyeler ve altın bir mersin çelengi de dahil olmak üzere bir dizi mezar eşyasıyla birlikte gömülmüştü.

Araştırmacılar mezarın MÖ 3. yüzyıla ait olduğuna inanıyor. Ayrıca Kottaridis’in sunduğu tek inanılmaz keşif bu değildi.

Aigai’nin Zengin Arkeolojik Tarihi

Kottaridis’in de belirttiğine göre, Aigai nekropolünün kalbine yakın bir yerde yapılan kazılarda, ayaklarının dibinde miğferi de dahil olmak üzere bir dizi dikkat çekici nesneyle birlikte gömülmüş bir savaşçının mezarı da ortaya çıkarıldı.

Kottaridis, “Sağ elinde tuttuğu güzel bir kılıcı var, yüzükleri düşmüş ve ayrıca antik Yunan’da erkekler tarafından giyilen bir pelerin olan klamisi tutan fibula da var” diyor.

Bu savaşçının miğferi son zamanlarda Aigai’de yapılan dikkate değer keşiflerden biriydi. C: Angeliki Kottaridi

Bu heyecan verici buluntular, 1969’da belgelenen başka bir mezarın yanında iki tümülüsün yanında keşfedildi. Arkeologlar bunların zengin bir mezar koleksiyonunun parçası olduğundan şüpheleniyorlar.

Aslında bu hiç de şaşırtıcı değil. Aigai uzun zaman boyunca kraliyet mezarlarının bulunduğu bir şehir oldu.

Makedonya’nın orijinal başkenti olan Aigai, antik tarihte önemli bir rol oynadı. MÖ 336 yılında Makedonyalı 2. Philip burada öldürüldü ve oğlu Büyük İskender’in kral olmasının yolu açıldı.

Gerçekten de Büyük İskender’in pek çok akrabası burada gömüldü. Aigai’deki Büyük Tümülüs adı verilen ayrıntılı bir alanda İskender’in babasının, üvey kardeşinin ve oğlunun kalıntıları bulunuyor.

Bu nedenle, yeni keşfedilen asilzade mezarı, arkeologların bugün hala ortaya çıkarmaya devam ettiği Aigai’deki uzun ve zengin bir tarihe ait.


All That’s Interesting. 3 Nisan 2024.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login