Kölelerin Sosyalleştiği 50 Kişilik Antik Tuvalet Sergileniyor

İmparator Nero’nun inşa ettiği ve içinde köle ve işçilerin ihtiyaçlarını giderirken sohbet edebildiği 50 oturaklı tuvaletin yer aldığı büyük sarayın kalıntıları ilk kez halka açılıyor.

Nero’nun Palatino Tepesi’nde yer alan sarayında bulunan bir freskin kalıntıları. C: Electra

Domus Transitoria, antik Roma’nın kalbindeki Palatino Tepesi’nde yer alan, Roma’nın en tanınmış ve kötü namlı imparatorlarından biri olan Nero tarafından MS 1. yüzyılda inşa edilmiş büyük bir saraydı.

Saray,  MS 64 yılındaki, imparatorluğun başkenti yanarken Nero’nun keman veya ya lir çaldığı ünlü yangında kısmen yok oldu. Nero bunun sonrasında, Domus Transitoria’daki kalıntılar üzerine Domus Aurea adı verilen yeni bir saray inşa etmek için işe koyuldu.

(Antalya’daki Antik Tuvalette Açık Sahneli Mozaikler Bulundu)

Palatino Tepesi’nin üzerinde yer alan ve Roma Forumu’ndan görülen sarayın kalıntıları, 10 yıllık bir restorasyonun ardından açıldı.

Ziyaretçiler, iki sıra halindeki taştan tuvaletlerin bulunduğu yeraltı odalarından oluşan ağıla ulaşmak için dik bir basamaktan aşağı iniyorlar. Tuvaletlerin önünde derin olmayan ve içinden su akan bir kanal bulunuyor.

Sarayın ilgili bölümünün 2000 yıl önce neye benzediğinin sanal gerçeklikle yeniden yapılandırılmış hali. C: Electra

Restorasyon ekibinin bir parçası ve bir mimar olan Stefano Borghini, “Romalılar, tahta bir çubuğa tutturulmuş bir süngerle suda kendilerini yıkarlardı. Bugün bize garip gelse de, bu büyük ortak tuvaletler sosyalleşebilecek ve sohbet edilecek yerler olarak görülürdü.” diyor.

Saraydaki hane halkı üyeleri tarafından bırakılan duvar yazıları, sarayın üstü fresklerle kaplı olan duvarlarında hala görülebiliyor . Bunlardan birinde, küçük bir kuşa ait bir çizim yer alıyor.

(Tarih Boyunca Tuvalet Kullanımı)

Arkeologlar tuvaletlerin, 6 gün boyunca süren ve Roma’nın %70’ini kül eden yıkıcı yangından sonraki yeniden inşa sürecine katılan işçi ve köleler tarafından inşa edildiğine inanıyor.

Ziyaretçiler, mermer sütunlar, süslü freskler, mozaik zeminler ve çeşmelerle süslenmiş olan bu büyük sarayın bir parçası olan ıslak ve soğuk odaları, 2000 yıl önceki haliyle yeniden canlandıran sanal gerçeklik gözlüklerini edinebiliyor.

Ziyaretçiler, Nero’nun devasa sarayının bir parçası olan ve 50 büyük oturaklı tuvaletin bulunduğu bölümü inceliyor. C: Riccardo Antiminiani/EPA

Duvarlarda ağaçlardan, çiçeklerden ve şarkı söyleyen kuşlardan oluşan bahçe sahnelerini içeren çizimler yer alıyor.

Roma Forumu, Kolezyum ve Palatino Tepesi’ni kapsayan arkeolojik bölgenin yöneticisi Alfonsina Russo, bu ihtişamlı konuta ilham kaynağı olan yapının, İskenderiye’deki Mısır firavunu Ptolemy için inşa edilen saray olduğunu söylüyor:

“Roma İmparatorluğu’nun en tartışmalı imparatorlarından biri olan Nero’nun karakterini yansıtıyor.”

Nero’nun sarayını süsleyen heykel ve fresklerin birçoğunu birkaç adım uzakta bulunan Palatino Müzesi’nde görebilmek mümkün.

Saraya ait kalıntılar 18. yüzyılda keşfedildi, ancak şimdiye dek halkın erişimine açılmamıştı.

Saray, Domus Transitoria olarak adlandırıldı .Çünkü avluları, pavyonları ve süs havuzları o kadar genişti ki, imparator ve yardımcıları buradan, Palatino Tepesi’nden yakınındaki Esquiline Tepesi’ne geçebiliyordu.


The Telegraph. Nick Squires. 12 Nisan 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login