Kehribar İçinde 99 Milyon Yıllık Yavru Yılan Bulundu

Kehribar içinde fosilleşmiş ve oldukça iyi korunmuş bir iskelet yapısına sahip 99 milyon yıllık yavru bir yılan bulundu. Paleontologlar, bu fosilin, ormanlık bir çevrede yaşadığı bilinen en eski yılan olduğunu söylüyor.

Kehribar içinde bulunan 99 milyon yıllık bu yılan türü Xiaophis myanmarensis olarak adlandırıldı. C: Ming Bai

Araştırmacılar bu yeni yılan türüne, Xiaophis myanmarensis ismini verdiler. Araştırmanın baş yazarı Lida Xing’e göre, bu yılan türü, Güneydoğu Asya’da bulunan bazı modern yılan gruplarıyla ilişkili olabilir.

Araştırmanın eş yazarı Michael Caldwell, “Hiç kimse hiçbir şekilde fosilleşmiş bir yavru yılan görmemişti. Ve bunun neredeyse yüz milyon yaşında olması gerçekten çok şaşırtıcı.” diyor.

(Kehribar İçinde 99 Milyon Yıllık Kurbağa Bulundu)

“Bu erken yılanların, modern yılanlarda yaygın olan canlı doğum yapıp yapmadığı ya da yumurtadan çıkıp çıkmadığı belirsiz. Fakat boyut ve gelişim aşamasına dayanarak, bu yılanın yeni doğduğunu söyleyebiliriz.”

Envai çeşit böceklerle çevrelenmiş muhtemel yılan derisi. C: Ryan Mckellar

“Bu yavru yılanın hâlâ yumurtanın içinde olup olmadığını, yumurtayı kırıp kehribara yakalandığını ya da henüz yeni yumurtadan çıktığını söyleyemem.”

Ayrıca Myanmar’daki madenlerde bulunan bir başka kehribar parçası da, yetişkin bir Xiaophis’e ya da başka bir çağdaş yılan türüne ait olabilecek, derisinde açık ve koyu bantlar olan muhtemel bir yılan derisi barındırıyor.

Muhtemel yılan derisinin yakından görünümü. C: Ryan Mckellar

Araştırmacılar bunun kesin olarak bir yılan derisi olduğunu söyleyemiyor ancak boyutu, biçimi ve derisinin renkleri bunun bir yılan derisi olabileceğine işaret ediyor. Eğer bu kesinleşirse, bu deri, bugüne kadar kehribar içinde bulunmuş en eski yılan derisi olacak.

Fosil yılana yakından bakıldığında, iyi korunmuş omurları ve kaburgaları görülebiliyor. C: Ming Bai

“Söz konusu deri, tıpkı bir yılan ya da kertenkelede olabilecek gibi desenlere sahip. Fakat elmas şeklindeki biçimler bunun bir yılana ait olmasının daha muhtemel olduğunu gösteriyor. Çoğu kertenkele böyle elmas biçimli desenlere sahip olmaz.”


National Geographic. 18 Temmuz 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login