Kediler Arkadaşlarının İsimlerini de Ezberleyebiliyor

Kediniz çağrıldığında gelmeyebilir, ancak bu sizi dinlemediği anlamına gelmez. Maalesef sadece sizi görmezden geliyorlar.

İsmi söylendiğinde bakan bir kedi.

Son araştırmalar, evcil kedilerin, köpeklerde yaygın olarak görülen aynı dil tanıma becerilerinin bazılarını paylaşabileceğini düşündürüyor.

Scientific Reports dergisindeki 2019 tarihli bir makalede, araştırmacılar, kedilerin bir dizi sözlü kelimede kendi isimlerini tanıyabildiğini gösterdiklerini gösterdi. Şimdi ise aynı bilim insanlarından bazılarının yaptığı yeni araştırmalar, bu aşinalığın bir ev kedisinin kedi arkadaşlarına da uzanabileceğini öne sürüyor.

(İlgili: Kediler Neden Miyavlar?)

Scientific Reports’ta yayımlanan bir makalede, araştırmacılar, birlikte yaşadıkları diğer kedigillerin isimleri konusunda 48 evcil kediyi sorguladılar. Kedilerin 29’u, müşterilerin kedilerle özgürce etkileşimde bulunabilecekleri ve muhtemelen kahvelerinden kıl yumakları toplayabilecekleri Japon kedi kafelerinin sakinleriydi; diğer 19’u ise her biri üç veya daha fazla kediye ev sahipliği yapan özel konutlarda yaşıyordu.

Araştırmacılar, her bir kedi katılımcısı için, kedinin sahibinin başka bir kedinin adını arka arkaya birkaç kez çağırdığı bir ses kaydı çaldı. Dördüncü çalıştan sonra araştırmacılar, katılımcı kediye bir dizüstü bilgisayar ekranında bir fotoğraf gösterdi; Takip eden dört denemeden ikisinde fotoğrafta, sahibinin çağırdığı kedinin yüzü gösterildi (buna “uyumlu koşul” denir). Kalan denemelerde fotoğrafta, sahibinin çağırdığından farklı bir birlikte yaşayan kedinin yüzü gösterildi (“uyumsuz koşul”).

Araştırmacılar, kafe kedilerinin değil de ev kedilerinin, ekranda uyumsuz görüntü varken ekrana daha uzun süre baktıklarını buldular. Bu, kedilerin beklentilerinin gerçekleşmediğini ve kedi arkadaşlarının isimlerinin ve yüzlerinin uyumlu olmadığı gerçeğiyle boğuşmaya çalıştıklarını öne sürüyor.

Araştırmacılar makalelerinde, “Kedilerin bir arkadaşının belirli adını duyduklarında belirli bir yüz beklediklerini gösterdik.” diye yazdı. “Bu çalışma, kedilerin bir arkadaşının adını ve karşılık gelen yüzü açık bir eğitim olmadan ilişkilendirdiğine dair kanıt sağlıyor.”

İlginç bir şekilde, araştırmacılar, kafe kedilerinin uyumsuz koşul sırasında ekrana fazla dikkat etmediklerini ve genel olarak denemelere ev kedilerinden daha az dikkat ettiklerini yazdı. Bu, kafe kedilerinin, kedi arkadaşlarının her birine ev kedilerinden daha az aşina olduklarını ve bireysel kedilerin adlarının daha az söylendiğini duymuş olabileceklerini gösteriyor.

Öte yandan, ev kedilerinin, özellikle bir kedinin adının hangi hayvanın yiyecek alacağını ve hangilerinin almayacağını belirlendiği beslenme zamanı sırasında, arkadaşlarının adlarının daha sık söylendiğini duyma olasılıkları daha yüksek. Bu, ev kedilerine, bir refakatçi kedinin adını yüzüyle ilişkilendirmek için daha fazla fırsat ve daha fazla teşvik sağlıyor olabilir.

Tabii ki, bir kedinin dikkatini tutmanın zorlukları göz önüne alındığında, ev kedisi davranışıyla ilgili herhangi bir çalışma, bir kedi nanesi ile yapılmalıydı. Çalışmadaki ev kedileri, uyumsuz görüntüye ortalama olarak daha uzun süre odaklanırken, ortalama olarak, uyumsuz görüntüye kıyasla, zaman farkı en fazla yalnızca birkaç düzine görüntü karesi (sadece bir veya iki saniye) olarak gerçekleşti.

Ve işte o zaman kediler ekrana dikkat etmeye karar verdiler. Ekip, kedinin ekrana bakmayı tamamen reddettiği için birkaç denemenin ekibin analizinden çıkarılması gerektiğini kabul etti. Tüm bu bilim olayının onun için olmadığına karar verdikten sonra ise bir kedi çalışmadan çıkarılmak zorunda kaldı. Ekip, bu kedinin “odadan kaçmadan ve erişilemeyecek bir yere tırmanmadan önce yalnızca ilk denemeyi tamamladığını” yazdı.


Live Science. 21 Mayıs 2022.

Makale: Takagi, S., Saito, A., Arahori, M. et al. (2022). Cats learn the names of their friend cats in their daily lives. Sci Rep 12, 6155.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login