Kargaların ve Kuzgunların Başarısının Sırrı, Zeka ve Boyut

Yeni bir çalışmaya göre, kargaların ve kuzgunların küresel başarısının ardındaki sır, boyut ve zekanın bir kombinasyonu.

Burada büyük bir yetişkin leş kargası (Corvus corone) görüyoruz. C: Pixabay

Yeni araştırmalara göre, kargalar ve kuzgunlar kısmen çok büyük ve zeki oldukları için dünyayı ele geçirdiler.

Araştırmacılar, kargaların ve kuzgunların, Corvidae ailesindeki diğer kuşlardan daha büyük kanat açıklıklarına, beyinlere ve vücutlarına sahip olduğunu buldular.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan ve şu anda Barselona Üniversitesi’nde genetikçi olan Joan Garcia-Porta, “Bu üç çok uygun özellik kombinasyonunun, bu kuş grubunun dünya çapında kolonileşmesine ve çeşitlenmesine izin veren şey olduğunu varsayıyoruz.” diyor.

(İlgili: Kargalar Bir Tür Bilince Sahip mi?)

Kargalar ve kuzgunlar (Halk dilinde Corvus cinsinden birkaç kuş türünü kapsayan isimler) bugüne kadar zekalarını tekrar tekrar kanıtladılar. Kargalar sıfır kavramını anlar ve lezzetli ikramlara erişmek için çok adımlı planlama ve aletleri kullanabilir. Ayrıca Scientific Reports dergisindeki 2020 tarihli bir araştırmaya göre, kuzgunların zeka konusunda büyük maymunlara rakip oldukları gösterildi.

Daha az bilinen şey, kargaların ve kuzgunların, en sıcak çöllerden en zorlu donmuş tundralara kadar dünyanın her tür ekosisteminde yaşadıkları. Bu canlıların gezegendeki her nişe nasıl ulaşabildikleri ve buralarda nasıl yaşayabildikleri bir gizem olarak kaldı.

Bu kara kuşların dünyayı nasıl fethettiğini anlamak için Garcia-Porta ve meslektaşları, dünyanın dört bir yanındaki müzelerde bulunan 96 modern karga ve kuzgun türünün yanı sıra, soyu tükenmiş üç karga türünün kemiklerini ölçtüler. Ekip ayrıca Corvidae ailesindeki 76 türün beyin boyutlarını ölçtü.

Araştırmacılar daha sonra genetik verilere dayanarak kargagiller için bir soy ağacı oluşturdular ve kargaların yeni bölgelere ilk ne zaman geldiğini ve bu bölgelere ne kadar çabuk adapte olduklarını hesaplamak için bir bilgisayar modeli geliştirdiler.

Nature Communications dergisinde yayımlanan yeni çalışmada, kuzgunların ve kargaların, magpies (saksağanlar) ve jays (alakargalar) gibi benzer kargagillerden daha büyük bedenlere ve kanat açıklıklarına sahip oldukları ortaya çıktı. Bu daha büyük kanat açıklığı, daha uzaklara uçmalarını ve yeni ekosistemleri daha küçük kuzenlerinin yapabileceğinden daha kolay doldurmalarını sağladı. Araştırmacılar, daha büyük olmanın kargaların ve kuzgunların diğer kuşlarla fiziksel olarak rekabet etmelerini sağladığını da keşfetti.

Ve yeni bir ekosisteme geldikten sonra, daha büyük zihinsel esneklikleri, bu kuşların çok farklı ortamlara uyum sağlamalarını sağladı. Örneğin bu kuşların bazıları, nispeten kısa zaman dilimlerinde Kuzey Kutbu tundrası için tropik yağmur ormanlarını değiştirdi. Bu, türlerin bedenleri henüz yeni evlerinin iklimine adapte olmamış olsa bile yeni ortamlarda varlığını sürdürdüğü anlamına geliyordu.

En nihayetinde adaptasyon sağlandı ve kargalar ve kuzgunlar, kargagil akranlarından daha hızlı bir şekilde avantajlı özelliklere sahip (yerel gıdaya daha uygun gagalar gibi) yeni türlere dönüştüler.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nden bir biyolog olan çalışma ortak yazarı Carlos Botero yaptığı açıklamada, “İnanılmaz davranışsal esneklikleri, bu kuşların ilk uyumsuzluk dönemlerinde hayatta kalmalarına ve doğal seçimin bu süreçte bir dizi yeni tür üretmesine yetecek kadar uzun süre orada kalmasına izin vermede önemli bir rol oynamış olabilir.” diyor.


Live Science. 28 Nisan 2022.

Makale: Garcia-Porta, J., Sol, D., Pennell, M. et al. (2022). Niche expansion and adaptive divergence in the global radiation of crows and ravens. Nat Commun 13, 2086.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login