İznik’te Mozaiğin Üzerindeki Çöpler Kaldırıldı

Bursa Valiliği, sosyal medyadaki tepkilerin ardından Roma dönemine ait mozaiğin üzerindeki çöplerin kaldırıldığını duyurdu.

İnsan figürlü mozaik, kanalizasyon çalışmaları sırasında bulunmuştu.

Bursa Valiliği, İznik’te, 3 yıl önce belediyenin kanalizasyon kazısı sırasında bulunan Roma dönemine ait taban mozaiğinin üzerine çöp konteyneri konulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, çöp konteynerinin, mozaiğin bulunduğu alanın 5 metre güneyine çekildiği belirtildi.

İznik Belediyesi tarafından 2015 yılında Beyler Mahallesi, Afyon Sokak’ta yapılan kanalizasyon çalışması sırasında 2 metre derinlikte taban mozaiği bulundu. Üzerinde insan yüzü figürünün yer aldığı mozaiğin Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Arkeologlar, mozaiğin yılan figürleri ile yol kenarındaki evin altına doğru devam ettiğini tespit etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İznik Müze Müdürlüğü koordinasyonunda kurtarma kazısı başlatıldı ve mozaik açığa çıkarıldı. 3. derece arkeolojik SİT alanı olan bölgenin tescil düzeyi, mozaiğin ortaya çıkmasıyla 1. dereceye yükseltilirken, mozaiğin büyük bölümünün altında olduğu belirtilen parsel sahibiyle görüşmelerde muvafakat alınamaması yüzünden kazı çalışmaları durduruldu. Bunun üzerine mozaik geotekstil malzeme ile örtüldükten sonra, çukur dere kumu dökülerek kapatıldı.

(İznik’te Antik Mozaik Çöpler Altında Kaldı)

Kanalizasyon çalışmalarını tamamlayan İznik Belediyesi de 3 ay sonra yolu asfaltladı. Çalışmalar sırasında mozaiğin bulunduğu alanın da asfaltlanması tepki çekti. Durumu öğrenen dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın talimatıyla mozaik üzerindeki asfalt söküldü ve etrafına dubalar konuldu. Ancak dubaların kaldırılıp, mozaiğin üzerine çöp konteyneri konulduğu görüldü.

Roma dönemine ait mozaiğin üzerine çöp konteynırı koyulması tepkilere neden olmuştu.

Valilik açıklama yaptı

Bursa Valiliği, tepki çeken olayın ardından açıklama yaptı. Çöp konteynerinin 5 metre güneyine çekildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

(Üsküdar’daki Lahanacılar Çeşmesi Gün Yüzüne Çıkıyor)

“Bahse konu taban mozaiği özel mülk alanında olup, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce arazi sahibinden muvafakatname alınması kaydıyla kurtarma kazısı yapılması uygun görülmüş, ancak, parsel sahibinin muvafakat vermemesi nedeniyle şu an itibarıyla herhangi bir kurtarma kazısı yapılamamıştır. Ayrıca, taban mozaiği mevcut yol kotundan yaklaşık 3 metre alt kotta olup İznik Kaymakamlığı (Müze Müdürlüğü) tarafından 2014 yılında yapılan inceleme ve belgeleme çalışması sonrasında mozaiğin zarar görmemesi için Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu Kararı doğrultusunda tekniğine uygun olarak jeo-tekstil malzeme üzerine dere kumu ile kapatılmış ve üzerine 2,5 metre de toprak dolgu yapılmıştır. Mozaiğinin üzerinde olduğu belirtilen çöp konteyneri, ise şu an itibariyle mozaik alanın yaklaşık 5 metre güneyinde bulunmaktadır.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login