İspanya’da Yeni Tarih Öncesi Mağara Resimleri Keşfedildi

İspanya’da, Cantabrian bölgesinde yer alan Aurea Mağarası’nda Paleolitik Dönem’e ait yeni mağara resimleri keşfedildi. Mağara, Deva nehrinin 50 metre yukarısında bulunuyor. Çizimler, 3 Mart’ta Cantabria Tarih Öncesi ve Arkeoloji Müzesi’ni konu hakkında bilgilendiren Mağara Kulübü Başkanı Manel Lleras ve eşi Raquel Hernández tarafından bulundu.

Müze uzmanları mağarada araştırma ve denetime başladı ve bu sırada kontrolsüz girişleri ve olası zararları önleyebilmek için mağarayı kapatma karar aldı.

20.000 Yaşında Olabilir

Yeni bulunan mağara resimlerinin Magdelen öncesi döneme ve günümüzden 20.000 yıl önceye tarihlendiği düşünülüyor. Fakat bu tarihler şu an için bir öngörü ve kesinlik kazanmış değil. Aurea Mağarası, dar koridorlardan ve duvarları pürüzsüz küçük odalardan oluşuyor. Bu odaların duvarları ince tabaka kalsitten dolayı beyaz renkte, yani dekorasyon için oldukça elverişli.

pasthorizonspr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login