İspanya’da, Katliamda Öldürülen Neolitik Göçmenler Bulundu

Neolitik dönemde gerçekleşmiş bu vahşi saldırı, rakip gruplar arasındaki ‘yabancı düşmanlığının’ bütün ayırt edici özelliklerine sahip.

Okla gösterilen İspanyol Pireneleri’ndeki Els Trocs mağarası, yaklaşık 7.300 yıl önce vahşi bir katliama sahne oldu. C: H. Arcusa Magallón

Kuzey İspanya’da bir mağarada bulunan ve Neolitik dönemde yaşamış dokuz insanın kemikleri, 7.000 yıl önce bölgeye göç etmelerinden kaynaklanabilecek bir katliamda öldürüldüklerini gösteriyor.

Arkeologlar, saldırının gruplar arasındaki “yabancı düşmanlığı” çatışmasının bir sonucu olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, iskeletleri, İspanyol Pirene Dağları’nın Bisaurri bölgesindek Els Trocs mağarasında buldu.

İnsan kalıntıları, bu mağaranın güneybatı Avrupa’nın Neolitik Dönemi’nde farklı insan toplulukları tarafından yerleşke olarak kullanıldığını gösteriyor. Arkeologlar, bu mağarada bulunan MÖ 5300’den kalma en eski kalıntıları  incelediklerinde bu bireylerin vahşice katledildiğini ve sakatlandığını keşfettiler.

(7000 Yıllık Katliam: Yabancılar Kafalarına Vurularak Öldürülmüş)

Araştırmacılar, mağarada bulunan gruptaki beş yetişkinin kafataslarında ok yaralarına rastladılar.  Bu durum, hepsinin kasıtlı olarak kafaya yakın bir mesafeden darbe aldıklarını düşündürüyor. Kemikler ayrıca – 3 ila 7 yaş arasındaki dört küçük çocuğunkiler de dahil olmak üzere – tüm cesetlerin, öldürüldükten sonra taş ve benzeri maddelerle ezildiğini gösterdi.

Avusturya Danube Özel Üniversitesi’nden arkeolog Kurt Alt, “Tüm yetişkinler, ok ve yaylardan ölümcül yaralanmalar gösteriyor. Yetişkinlerin  ve çocukların kafalarında, kollarında ve bacaklarında künt kuvvet travmalarına rastlandı.” diye belirtiyor.

C: T. Schuerch & G.Shulz

Antik Göçler

Araştırmacılar, Els Trocs mağarasındaki katliamın arazi, büyükbaş ve hatta kadınlar üzerindeki artan anlaşmazlıkların sonucu olabileceğini düşünüyor. Kurt Alt, “Saldırı için birçok neden olabilir, belki de en muhtemel olanı bölge çatışması.” diyor.

Testler, kurbanların binlerce yıl boyunca Yakın Doğu’dan bölgeye gelen ve beraberlerinde yeni tarım teknikleri getiren ilk yerleşimci dalgaları arasında olduğunu gösteriyor. Alt’a göre “bu insanlar, yerli avcı-toplayıcıların DNA’sından çok iyi ayırt edilebilen Neolitik göçmenlere özgü DNA profilleri gösteriyor.”

Genetik testler ayrıca, yaklaşık 30 yaşında olan yetişkin kurbanlardan birinin, 6 yaşındaki bir çocuk kurbandan birinin babası olduğunu gösteriyor.

İspanya’daki Les Dogues mağarasındaki savaş sahneleri, Neolitik halkların bazen birbirlerine silahlarla saldırdığını gösteriyor. C: E. López Montalvo

Neolitik Soykırım

Araştırmacılar, Els Trocs mağarasında bulunan kalıntılardan elde edilen kanıtların, insanlar arasında “farklı kökenler ve dünya görüşleri”nden doğan şiddeti açığa çıkardıklarını belirtiyorlar.

Alt’a göre “çatışma, yabancı düşmanlığı izlenimini veriyor; saldırganlık türü, düşman grupları arasında bir çatışma olduğunu gösteriyor.”

(7000 Yıllık Toplu Mezar Neolitik Dönemde Katliamı Gösteriyor)

Els Trocs’un yaklaşık 230 kilometre güneyindeki Les Dogues kaya sığınağındaki kaya resimleri, Neolitik halkın bir zamanlar teorik olan şiddetsiz, “eşitlikçi ahlakı” takip etmek yerine “bu tür silahlarla gerçekten saldırdığını” gösteriyor.

Els Trocs Mağarası’nın nispeten uzak konumu da şiddete katkıda bulunmuş olabileceği düşünülüyor. Alt, “coğrafi durum, ilgili grupların daha önce birbirleri ile karşılaşmamış olmalarının nedeni olabilir ve bu nedenle şiddetle çatışmış olabilirler” diye belirtiyor.


Makale: Alt, K. W., Rodríguez, C. T., Nicklisch, N., Roth, D., Nagy, A. S., Knipper, C., … & Schuerch, T. (2020). A massacre of early Neolithic farmers in the high Pyrenees at Els Trocs, Spain. Scientific Reports, 10(1), 1-10.

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hem lisans hem de yüksek lisansını bitirdi. Şu anda ise Yıldız Teknik Üniversitesi Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora programına devam ederken aynı zamanda yine Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Özel olarak sanat sosyolojisine, göstergeler ve metinlerarasılık konularına ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login