İskoçya’daki Adada 8000 Yıl Önce Yenmiş Fındık Kabukları Bulundu

İskoçya’daki Skye adasının ilk sakinleri tarafından yenmiş 8000 yıllık fındık kabukları bulundu.

İngiltere Adasında 8000 Yıllık Yenmiş Fındık Kabukları Bulundu

Highlands and İslands Üniversitesi arkeologları, bu adada yaşayan Mezolitik dönem avcı toplayıcı toplumlarının favori atıştırma yiyeceğinin fındık olduğunu söylüyor. Bulunan kabuklar tam 8.000 yıl öncesine tarihlendi.

Staffin Körfezi üzerinde gerçekleştirilen kazıya öğrenciler ve gönüllülerin katıldı. Üniversiteden arkeolog Dan Lee, alt tabakalarda birçok kömürleşmiş fındık kabuğu parçaları bulduklarını belirtti. Kabukların ömürlerinin kısa olması ve mezolitik dönemin favori atıştırmalık yiyecekleri olması dolayısıyla tarihlendirme için çok iyi örnekler olduğunu da sözlerine ekledi.

Topladıkları örneklerde çok fazla materyal bulunduğunu belirten Lee, şu anki bütçeleri ile bunları araştırma almalarının mümkün olmadığını dile getirdi. Lee, şu an için bölgedeki Mezolitik dönem aktivitelerini göstermeye yetecek kadar veri elde ettiklerini söyledi.

İngiltere Adasında 8000 Yıllık Yenmiş Fındık Kabukları Bulundu

Adada yürütülen kazıda diğer buluntular arasında çakmaktaşı ve kemik aletler bulunuyor.

bbc

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login