İnsanlar Avustralya’ya Tam 65.000 Yıl Önce Ulaşmış

Kuzey Avustralya’daki bir kaya sığınağında, insanların yaklaşık 65.000 yıl önce buraya geldiğini gösteren yeni kanıtlar bulundu. Bu kanıtlar, daha önce insanların kıtaya ulaştığı düşünülen tarihten 18.000 yıl öncesine denk geliyor.

F: David Vadiveloo/Gundjeihmi Aboriginal Corporation

Modern insanın ilk olarak Afrika’da yaklaşık 200.000 yıl önce ortaya çıktığı genel kabul görse de, Afrika’dan çıktıktan sonra Avustralya’ya ne zaman ulaştığı konusu henüz netliğe kavuşmuş değil.

Şimdi ise bir grup araştırmacı, Avustralya’nın kuzeyinde, insanların buraya en az 65.000 yıl önce geldiğine işaret eden bir takım aletler buldular. Nature dergisinde yayımlanan yeni makalede, uzun zamandır arkeolojik araştırmaların devam ettiği Madjedbebe’de, insanların kıtaya ilk gelişi ve Avustralya kıtasındaki vahşi yaşam ile bir arada bulunmaları hakkında diğer teorilerle ilişkili olarak tarihleme teknikleri ve bulgular tanımlanıyor.

Araştırmanın eş yazarı Ben Marwick, bu tarihlerin çok şey değiştirdiğini söylüyor. İnsanların Avustralya’ya düşünülenden çok daha önce gelmiş olması fikri, insanların 45.000 yıldan daha eski dev kangurular, wombatlar ve dev kaplumbağalar gibi benzersiz megafaunanın yok olmasına neden olduğu iddiasını sorguluyor.

Marwick, “Daha önce insanların buraya gelip dev hayvanları avladıkları veya alışkanlıklarını bozarak yok oluşa ittikleri düşünülüyordu, ancak yeni tarihler, bu megafaunanın yok olmasının ana nedeninin insanlar olamayacağını gösteriyor. Megafaunayı insanların yok ettiği ve doğal ortamda hakimiyet kurduğu fikri değişiyor. İnsanın evrimiyle tamamen farklı bir görüş olarak, içinde yaşayan canlılarla ve doğal ortamla bir arada yaşayan insanlar fikri öne çıkıyor.” diyor.

F: Dominic O’Brien/Gundjeihmi Aboriginal Corporation

1973’ten bu yana, Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki bir kaya sığınağı olan Madjedbebe’deki kazılarda, 10.000’den fazla taş aleti, aşı boyası, bitki kalıntısı ve kemikler keşfedildi. 2012 ve 2015 yıllarındaki yeni kazılardan sonra araştırma ekibi, çeşitli yerleşim katmanlarında bulunan eserleri radyokarbon tarihleme ve optik uyarılmış lüminesans kullanarak değerlendirdi.

Avustralya yerleşim tarihinin yaklaşık 65.000 yıl önceye çekilmesi, ilk insanların Afrika’yı ne zaman terk ettiğine dair değişen teorilerin bazılarını da doğruluyor. Yaygın bir görüşe göre insanlar Asya’ya 80.000 yıl önce ulaştıysa ve bundan 15.000 yıl sonra da Avustralya’ya göçtüyse, bu durum, onların atalarının Asya’daki diğer insan türü Homo florensiensis’lerle (hobbit) beraber yaşadığını gösteriyor. Bu aynı zamanda, erken Avustralyalıların, 45.000 yıl önce Avrupa’ya kıtaya girdiğine inanılan erken Avrupalılardan daha önce geldiği anlamına geliyor. Bu konuyla ilişkili bir başka soru ise, erken insan türünün Afrika’yı bir anda terk ederek nüfusun Asya, Avrupa ve Avustralya’ya kademeli olarak mı yayıldı, yoksa birden fazla göç dalgası mı oldu?

Son yıllarda, bir Aborjin erkeğin 90 yaşındaki bir saç örneğine yapılan DNA testleri,  70.000 yıl önceye kadar Avustralya’daki insan varlığına işaret ediyor.

Marwick, Madjedbebe’den elde ettikleri sonuçların, erken insanın Avustralya’ya en az 65.000 yıl önce yerleştiğini ve Homo sapiens’in başka kıtalara yayılmadan önce Afrika’da evrimleştiği teorisini desteklediğini söylüyor. Bulgular aynı zamanda Homo sapiens’in, Neandertaller ve Denisovalılar ile uzun süre aynı bölgelerde yaşadığını ve insanlık hikayesinde Avustralya ve Doğu Yarımküresi için genel olarak daha büyük bir rol oynadıklarını ortaya koyuyor.

Aborjin Saçları Avustralya’daki 50,000 Yıllık Varlıklarını Gösteriyor

Avustralya’da Atık Camlardan Yapılmış 100 Yıllık Mızrak Ucu Bulundu

Avustralya’daki Büyük Hayvanların Yok Olmasının Nedeni İklim Değil İnsanlar


Science Daily. 19 Haziran 2017.

Makale: Clarkson, C., Jacobs, Z., Marwick, B., Fullagar, R., Wallis, L., Smith, M., … & Florin, S. A. (2017). Human occupation of northern Australia by 65,000 years ago. Nature, 547(7663), nature22968.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login