İnkaların Göle Adadığı Taş Kutu Bulundu

İnkalara ait bu 500 yıllık taş kutu, Titicaca Gölü’nün Bolivya yarısında dalgıçlar tarafından bulundu.

Titicaca Gölü’nde keşfedilen kutu ve içindekiler. C: Helder Hugo

Taş kutunun içerisinde, yumuşakça kabuğundan yapılmış minyatür bir lama ve İnka bileziğinin küçük bir versiyonu olduğu düşünülen silindirik bir altın folyo bulunuyor.

Titicaca Gölü, Bolivya ve Peru arasındaki And Dağları’nda yer alıyor. Güney Amerika’nın en büyük gölü ve Tiwanaku ve İnka da dahil olmak üzere birçok kültür için oldukça büyük önem taşıyor.

(İnkalardan Önce Andlara Tiwanaku Hükmediyordu)

Christophe Delaere ve meslektaşları, kutunun ve içeriğinin, göle sunulan insan kurbanının bir parçası olduğunu düşünüyorlar, çünkü daha önce İnka kurbanlarıyla ilişkili alanlarda benzer eşyalar bulunmuştu.

Delaere, “Bu keşif, ‘kutsallık’ kavramını tüm göle kadar genişletiyor.” diyor.

İnkalar, 13. yüzyılın başlarından 1500’lerin sonlarında İspanyolların işgaline kadar Güney Amerika’nın büyük bölgelerini yönetti.

İnkaların sualtına yaptıkları adaklar, İspanyol sömürgecilerin kitaplarında bahsedildi, ancak şimdiye kadar bununla ilgili sağlam bir eser bulunamadı.


New Scientist. 4 Ağustos 2020.

Makale: Christophe Delaere et al. 2020. The context and meaning of an intact Inca underwater offering from Lake Titicaca. Antiquity.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login