II. Dünya Savaşı’nda Akdeniz’e Düşen Asker Nihayet Bulundu

Malta’daki sualtı arkeologları, 1943 yılında bombardıman uçağıyla birlikte denize düşen 22 yaşındaki Kaliforniyalı gencin kimliğini belirledi.

Savaş uçağının motorlarından biri. C: University of Malta / Heritage Malta

1943 yılında, İtalya’nın ucuna doğru yol alan bir Amerikan bombardıman uçağı, Akdeniz üzerinde düşürüldü. Uçaktaki 10 mürettebattan 9 tanesi kaçtı ve kurtarıldı. Son mürettebat olan 22 yaşındaki Kaliforniyalı bir havacı ise uçakla birlikte düştü. 80 yıl sonra, Malta’da bulunan bir sualtı arkeoloji ekibi nihayet onun kalıntılarına ulaştı.

Malta Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü Timmy Gambin liderliğindeki bir dalgıç ekibi, 2018 yılında Malta’nın Bengħajsa Burnu açıklarında batık bir uçağı incelemeye başladı. Uçağın Amerikan olduğunu fark eden dalgıçlar, Malta hükümetiyle birlikte askeri kurtarma çabalarında Gambin’in ekibine destek veren Savunma Savaş Esirleri/MIA Muhasebe Ajansı (DPAA) ile bağlantıya geçti.

(İlgili: 2. Dünya Savaşı’ndaki Ardenler Taarruzu’nun Sırları Açığa Çıkıyor)

Prof. Gambin, “ABD tüm askerlerine hiç kimsenin geride bırakılmayacağına dair bir söz vermişti. Çalıştığımız süre boyunca tüm ekip bu çocuğu eve getirmek için elinden geleni yapmak istedi.” diyor.

Savunma Savaş Esirleri Ajansı, diş ve DNA analizlerini yaptıktan sonra Ağustos ayında bu kişinin kimliğini açıkladı: İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan ve daha sonra ordu tarafından “kurtarılamaz” olarak tanımlanan Los Angeles’lı Çavuş Irving R. Newman.

Malta Üniversitesi’nden dalgıçlar batık uçağı araştırmaya 2018 yılında başladı. C: University of Malta / Heritage Malta

Savunma Savaş Esirleri Ajansı’na göre, 6 Mayıs 1943’te Newman ve ekibi İtalya’nın Reggio di Calabria limanını bombalama görevindeydi. Hedeflerine giderken B-24 Liberator’un motoru arızalandı ve pilotları rotadan çıkıp düşman ateş hattına doğru uçmak zorunda bıraktı. Malta’ya acil iniş yapmaya çalıştıkları sırada B-24 yandı ve sonunda denize çakıldı. Beş mürettebat yaralandı ama onlar ve diğer dört kişi kaçmayı başarırken Newman bombardıman uçağıyla birlikte battı.

Batık uçak ilk kez 2015 yılında uzaktan algılama yöntemiyle yapılan bir araştırma sonucunda keşfedildi. Yüzeyin yaklaşık 180 fit altında, kumlu bir deniz yatağında sağ tarafı yukarı bakacak şekilde yatan enkazın görünen parçaları yaklaşık yüzde 80 oranında sağlamdı. NBC Bay Area’nın haberine göre Gambin’in ekibi, uçağın içinde ve çevresinde kazı yapmadan önce enkazın üç boyutlu bir modelini oluşturmak için sonar kullandı.

Prof. Gambin, “Alçakgönüllülük ve onur, her birimizi görev çağrısının ötesine geçmeye ve bu çocuğu eve götürmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya itti. Bu, ekibin bugüne kadar yaptığı en tatmin edici şeylerden biri olmalı.” diyor.

Irving Newman’ın adı, İtalya’nın Impruneta kentindeki Sicilya-Roma Amerikan Mezarlığı’ndaki Kayıplar Tabletleri’ne kazınmıştı. C: Defense POW/MIA Accounting Agency

Newman’ın adı, İtalya’nın Impruneta kentindeki Sicilya-Roma Amerikan Mezarlığı’nda bulunan Kayıplar Tableti’ne, İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan diğer ABD’li askerlerin isimleriyle birlikte kazındı. Savunma Savaş Esirleri Ajansı’na göre çavuşun bulunduğunu belirtmek için tabletteki isminin yanına bir rozet eklenecek. Newman’ın ne zaman defnedileceği henüz açıklanmadı.

Gambin’in ekibi, enkazdan genç askerin kalıntılarının yanı sıra maddi kanıtlar ve yaşam destek ekipmanları da çıkardı. “Geçmişteki çatışmalarda sevdiklerini kaybeden aileler için bir kapanış sağlamak adına küçük bir katkıda bulunabiliriz.”


Smithsonian Magazine. 15 Eylül 2023.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login