Hierapolis Antik Kenti’nden Kaya Kabartması Çalındı

Denizli’de Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan Roma dönemine ait Karahayıt Kabartması defineciler tarafından çalındı.

Karahayıt Kabartması artık yok.

60 cm yüksekliğinde ve 97 cm genişliğinde olan kabartma, bulunduğu yerden sökülerek çalındı.

Çalınan kabartma, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde duyuruldu.

(Defineciler Karabel Kaya Kabartmasını Parçaladı)

Karahayıt Kabartması’nda üç figür bulunuyordu. Sağda Efes Artemis Kült Heykeli, Solunda Apollon Kitharodos ve Dionysos Tokalaşması betimlenmişti. Yüzeysel olarak işlenmiş kabartmada figürlerin yüz, elbise ve tokalaşan elleri aşınmıştı.

Kabartma bulunduğu yerden sökülerek kaçırılmış.

Söz konusu kabartma ile ilgili daha önce yayın yapmış olan arkeolog Prof. Dr. Celal Şimşek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün çok üzüldüm Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan bu kabartma maalesef çalınmış. Tek yayın benim yazdığım. İnşallah bulunur.”

Karahayıt kabartmasında sağda; başında polosu ile Anadolu tipindeki Efes Artemis kabartması yer alıyor. Tanrıçanın kült heykeli diğer iki figüre göre yükseltilmiş bir kaide üzerinde duruyor. Artemis’in elbise ve yüz detaylarının çoğu, aşınma sebebiyle tahrip olmuş durumda. Ancak omuzlarına kadar inen ve başın iki yanında görülen tahrip olmuş hayvan figürleri, boynundaki girland çelengi ve kült elbisesi üzerinde katlar halinde yerleştirilen hayvan kabartmalarının dört geçiş çizgisi görülebilmekte. Ortada yer alan Apollon Kitharodos figürü, başını solundaki Dionysos’a doğru döndürmüş ve sağ eliyle onunla tokalaşırken betimlenmiş. Sol elinde omzuna yasladığı lyra’sı yer alıyor. Solda ise çıplak Dionysos kabartması yer alıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login