Hasankeyf’teki Tarihi Eserlerin Taşınacağı Yer Belli Oldu

Ilısu barajı suları altında kaybolacak olan Hasankeyf’teki tarihi eserlerin taşınmasıyla ilgili çalışmalar başladı. Hasankeyf’ten çıkarılan tarihi eserler, Yeni Hasankeyf’te oluşturulan Kültürel Park’a taşınacak.

Her taşında tarih olan, ziyaret edenleri kendine hayran bırakan Hasankeyf, Dicle Nehri üzerine kurulacak Ilısu Barajı ile yok oluyor. TOKİ’nin Artuklu mimarisinde inşa ettiği yere göç etmek zorunda bıraktığı halk tepkili, kültürel miras ise hiçe sayılıyor. Tarihi eserlerin de Yeni Hasankeyf’te yeniden(!) yapılması ya da taşınması planlanıyor. Geçtiğimiz ay çıkan haberlerde, Hasankeyf halkının, borçlu çıkarıldığı ve Yeni Hasankeyf’te hak talep edebilmesi için aile olması şartı koşulduğu duyurulmuştu.

Batman Gazetesinin haberine göre, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Arkeolojik Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf’te tarihi eserlerin taşınacağı yerlerin belli olduğunu söyledi.

El-Rızk camisi ve minaresi, Orta kapı, Sultan Süleyman Camisi ve kapısı, İmam Abdullah türbesi ile çok sayıda tarihi eserin Yeni Hasankeyf’e taşınacağını açıklayan Rektör Abdüsselam Uluçam, hazırlıkların yapıldığını, çalışmaların da bir süre sonra başlayacağını ifade etti.

Zeynel Bey Türbesi dışındaki tüm eserlerin taşınabileceğini söyleyen Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, “Belirlenen tarihi eserler, yeni Hasankeyf’te oluşturulan Kültürel parka taşınacak ve burada sergilenecekler. Onun için Hasankeyf’te bu eserler için yer tahsisi yapıldı” dedi.

Tarihi Yapılar Yeniden İnşa Edilecek!

TOKİ’nin internet adresinde yer alan bilgilere göre, Yeni Hasankeyf’te arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılan tarihi eserler, kültürel parkta sergilenecek ve Hasankeyf’in sembolü olan tarihi köprüsü ve El-rızk Camisi’nin yaşatılması amacıyla orijinallerinden esinlenilerek yeni yerleşim yerinde benzer bir cami ve köprü inşa edilecek.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login