Gal Gadot’un Kleopatra Filmi, ‘Beyazlatma’ İddialarına Yol Açtı

Kleopatra hakkında çekilecek yeni bir filmin planları, henüz çekimleri bile başlamadan birçok tartışmaya yol açtı.

Gal Gadot, 2017 Hollywood filminde Wonder Woman’ı canlandırdı.

Ünlü Antik Mısır hükümdarının rolü, Wonder Woman rolüyle tanınan İsrailli aktris Gal Gadot tarafından oynanacak.

Filmin duyurusu, sosyal medyada beyaz aktörlerin beyaz olmayan insanları canlandırdığı için ‘’kültürel beyazlatma’’ iddialarıyla tartışmaya yol açtı. Bazıları rolün Arap veya Afrikalı bir oyuncuya gitmesi gerektiğini söyledi.

(İçinde Bir Tutam Arkeoloji Barındıran 7 Film)

Kleopatra, bir Antin Yunan hükümdarlık ailesinden- Ptolemaios hanedanı- geliyordu. MÖ 69’da Mısır’da doğdu ve Roma’ya bağlı Nil Krallığı’nı yönetti.

Gadot, aynı zamanda filmin ortak yapımcılığını da üstlendi.

Elizabeth Taylor, 1963 tarihli bir yapımda Kleopatra’yı oynadı.

Tartışma, Hollywood’da oyuncu seçimi ile ilgili; kimlik ve oyuncuların farklı etnik kökenlerden karakterleri kendilerinin oynamaları gerekip gerekmediği konusunda oldukça fazla tartışmalara yol açan bir konu.

Yazar James Hall, yapımcıların herhangi bir ırktan Afrikalı bir aktris bulması gerektiğini düşündüğünü belirtiyor.

ABD’li yazar Morgan Jerkins, Kleopatra’nın ‘’kahverengi bir kağıt torbadan daha koyu’’ biri tarafından oynanması gerektiğini tweetleyerek, bunun tarihsel yönden daha doğru olacağını söylüyor.

Başka bir kullanıcının yorumu ise şu şekilde: ‘’Gal Gadot harika bir aktris, ama aralarından seçim yapılabileceği koca bir Kuzey Afrikalı aktris havuzu var. Benim tarihimi beyazlatmaya son verin!’’

Diğer bazı sosyal medya kullanıcıları ise, Kleopatra’nın Arap veya Afrikalıdan daha çok, Yunan veya Makedon olduğunu savunuyor.

Kleopatra rolü için Gal Gadot seçimi tartışması, ulusal kültür, din ve cinsiyet politikaları üzerine devam eden çağdaş tartışmalara dayanıyor. Fakat Eski Orta Doğu, modern kimlik görüşlerinin çoğuna uymuyordu.

Kleopatra, Hristiyanlıktan ve Kuzey Afrika’daki Arap fetihlerinden çok önce tahttaydı. Ptolemaios hükümdarlarının sonuncusuydu, Mısır’da doğdu ve Yunan soyundan geliyordu. Fakat eski Nil Kraliçesi’nin popüler tasvirlerinde de fazlaca sorun var, genellikle şehvetli, oryantal ve gizem dolu, güçlü ve baştan çıkarıcı rolünde gösteriliyor.

Elizabeth Taylor’un ünlü rolü de dahil olmak üzere bu imaj, muhtemelen Kleopatra’nın ölümünden yıllar sonra Latin aşk şairleri tarafından bize aktarılan bir efsaneydi.

İngiliz tarihçi Mary Beard’a göre, Kleopatra’nın çağlar boyunca devam eden binlerce tasviri, bölük pörçük veya alenen güvenilmez kanıtlardan elde edilen tehlikeli bir dizi çıkarıma dayanıyor. ‘’O kadar az şey biliniyor ki, Kleopatra bugün bize ‘yüzü olmayan kraliçe’ olarak görünmeli.’’

İsrail’den yorumcular ise, bazı eleştirilerin anti-semitizm ile ilgili olduğunu söylüyorlar. Jerusalem Post gazetesi yazarı Seth Frantzman, Yahudileri Ortadoğu’da rol oynamaktan dışlamanın bir anlamı olmadığını söylüyor.

‘’Oyuncu seçiminin Yahudileri içermemesi gerektiği fikri utanç verici ve yorumcuların eğitim eksikliğini gösteriyor.’’

İsrail’in Washington büyükelçiliği ise attığı tweet’te şunları söyledi: ‘’Bir ikon diğerini oynuyor’ Kleopatra’nın bu yeni yorumu için çok heyecanlıyız!’’

Gal Gadot’un sözcüsü bu konu hakkında yorum yapmayı reddetti.


BBC News. 14 Ekim 2020.

Yorumlar
İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login