Evrim Vitrininin Kaldırıldığı Tabiat Tarihi Müzesi’nde Bilim İnsanlarına Engel

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nde evrimi anlatan Primat Vitrini’nin kaldırılmasına tepki göstermek için müzeye gelen bilim insanları müze yönetimi tarafından içeri alınmadı.

Evrim Vitrininin Kaldırıldığı Tabiat Tarihi Müzesi'nde Bilim İnsanlarına Engel

Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki insan evriminin anlatıldığı vitrinin yeniden sunuma açılması için Bilime Sahip Çık Platformu tarafından imza kampanyası başlatılmıştı. Arkeofili’nin de destekçisi olduğu kampanya, birçok kişi tarafından desteklenmişti.

Bilime Sahip Çık Platformu tarafından gerçekleştirilen geziye katılan öğrenci ve akademisyenler müze girişinde durduruldu ve ellerindeki materyallere el konuldu.

Ellerindeki bilimsel materyallere el konulduktan sonra müzeye girebilen platform üyeleri, kaldırılan Primat Vitrini’nin bulunduğu bölümde bir sunum gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi’nde bulunan ve evrim teorisine dayanarak şekillendirilen Primat (evrim) Vitrini, boşaltılarak, “Vitrin düzenlemesi yapılmaktadır” notu asılmıştı.

1968’de açılan MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki insan, hayvan ve bitki yaşamının tarihsel gelişimini gösteren bilgiler ve görsel malzemeler yer alıyor. Müzedeki Primat (evrim) Vitrini’nde ise milyonlarca yıl boyunca insan türleri ve bu türlerin değişimleri kafatasları ile beraber sergileniyordu.

Evrim Vitrininin Kaldırıldığı Tabiat Tarihi Müzesi'nde Bilim İnsanlarına Engel

Tabiat Tarihi Müzesi’ni her yıl çoğunluğu öğrenci olmak üzere 100 binin üzerinde kişi ziyaret ediyor. Müze görevlileri, vitrinin yaklaşık 1 hafta önce boşaltıldığını söylemişti. MTA Genel Müdürü Yusuf Ziya Coşar, Primat (evrim) Vitrini’nin boşaltılma nedenini açıklamadı ve “Görüşme için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan izin alınmalı” demişti.

Meclise de taşınmıştı

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle konu hakkında TBMM’ye soru önergesi verdi.

Levent Gök’ün, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, şu sorular yer aldı:

1- MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nde primat vitrini (evrim vitrini) ne için, hangi gerekçeyle kaldırılmıştır?
2- Müzenin en çok gezilen primat vitrininin kaldırılması talimatını kim vermiştir?

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login